Minęło kilkanaście godzin od porażki młodzieżówki z Grecją. Trochę ochłonąłem i postanowiłem to wszystko jakoś usystematyzować. Powodów do optymizmu niestety nie widać.

1. Jakub Szumski - nasz bramkarz. W Ekstraklasie nie gra, bo bramki Piasta Gliwice broni Alberto Cifuentes - 35-letni Hiszpan. Albo ten Szumski taki słaby, albo w Piaście nie potrafią myśleć perspektywicznie i wolą wystawiać "dziadka" z zagranicy niż gościa, który mógłby się okazać źródłem zarobku dla klubu.

2. Szybki wyjazd nie służy. Nieobecny w Grecji Dominik Furman pojechał do Tuluzy i siedzi na ławie. Kolejny nieobecny Piotr Zieliński zamienił Udinese na Empoli, żeby przestać siedzieć na ławie. To samo zrobił Rafał Wolski (wczoraj rezerwowy), zamieniając Fiorentinę na Bari. W swoich klubach mało grają też Paweł Wszołek czy Paweł Dawidowicz. To samo dotyczy Arkadiusza Milika, ale...

3. Zabranie Milika do kadry A na mecz z Gibraltarem to kuriozum. Facet strzelił w U21 9 goli w eliminacjach. Czy naprawdę był niezbędny Nawałce? Czy nie dałby więcej drużynie Dorny? Nie twierdzę, że mecz byśmy wygrali, ale zabieranie najlepszego strzelca i tak osłabionej drużynie nie jest decyzją mądrą.

4. Niestety nawet ci, którzy grają regularnie w naszej lidze, wczoraj zawiedli. Co robili obrońcy? Bereszyński, Dziwniel, Kamiński, Janicki - cała czwórka zagrała poniżej krytyki.

5. Kiedy patrzy się na poszczególnych piłkarzy, to można myśleć, że mają potencjał. W końcu jeszcze niedawno takie kluby jak Udinese, Benfica czy Ajax nawet nie brały młodych Polaków. Teraz biorą. To miłe, tylko niewiele z tego dla naszej piłki wynika.

6. Wnioski są proste. Młody piłkarz nie powinien zbytnio spieszyć się z wyjazdem, bo jednak trening w fajnym klubie to nie to samo, co granie w mniej fajnym.

7. Mamy komfort - możemy już myśleć o Igrzyskach Olimpijskich w 2020 roku. Szperacze talentów ruszają do gimnazjów.

8. Pytanie pod rozwagę, które pojawia się co jakiś czas. Dlaczego w polskiej piłce brakuje gości z charakterem. Kiedyś byli Hajto, Świerczewski, Kłos, czy Iwan. Teraz to wszystko jakieś takie miałkie.

9. Wczoraj kadra U20 pokonała Włochów 3:1. O ile zakład, że za kilka lat to o Włochach będzie głośno (obym się mylił)?