W Iranie odbyły się dziś ćwiczenia obrony cywilnej. Uczono jak transportować rannych i gasić pożary wywołane przez bomby. Irańskie władze powtórzyły, że w razie ataku zablokują cieśninę Ormuz, którą przewożone jest czterdzieści procent ropy eksportowanej na świecie. W przyszłym miesiącu irańska marynarka ma przeprowadzić manewry z udziałem okrętów rakietowych i płetwonurków z oddziałów specjalnych.

W połowie grudnia ruszy w Izraelu antyrakietowa stacja radarowa, podaje radio izraelskiej armii. Instalacja, obsługiwana przez ponad stu żołnierzy amerykańskich, składa się z dwóch czterystumetrowej wysokości masztów, zbudowanych w pobliżu ośrodka nuklearnego na pustyni Negev, gdzie Izrael uzyskał jedyny (przynajmniej na razie) arsenał nuklearny w regionie.

W Iranie stracono biznesmena, uznanego za izraelskiego szpiega. Skazanego ujęto dwa lata temu. Egzekucja odbyła się w poniedziałek, ale dopiero dziś informują o niej irańskie media.

Izraelski dziennik Haarec podaje, że w planach strategicznych, które mają być przedstawione izraelskiemu sztabowi w przyszłym miesiącu na pierwszym miejscu wymienia się "irańskie zagrożenie dla istnienia Izraela". Plan zaleca też, by zapobiec ewentualnemu zawarciu przez Stany Zjednoczone układu z Iranem.

Pewien milioner, szanowany irański bibliofil, splądrował oksfordzką Bodleian Library i brytyjską Bibliotekę Narodową. Wyposażony w skalpel wycinał pojedyncze strony ze znakomitych dzieł, z których najstarsze pochodziły z szesnastego stulecia. Skazany za zniszczenie skarbów narodowych, nie chce wyjaśnić dlaczego dopuścił się zbrodni na ukochanych książkach.

Podobno wszystkie stronice, które go interesowały, dotyczyły stosunków zachodu ze wschodem.