Wybitny lektor telewizyjny i radiowy, o niezapomnianym i charakterystycznym głosie, nauczyciel kilku pokoleń lektorów RMF, był klasą samą w sobie, świetnie czytał i interpretował, przez wiele lat był kluczowym głosem RMF-u.

W 1966 roku był pierwszym prezenterem Kroniki Krakowskiej w TVP Kraków. Pod koniec lat 70. i na początku lat 80. był jednym z najlepszych lektorów w Polsce, posiadaczem jednej z pierwszych kart mikrofonowych. Pracował w Radiu Kraków oraz Telewizji Kraków, ale też na potrzeby wielu produkcji dla mediów publicznych.

W kolejnych latach, po tym jak zrezygnował z pracy w mediach, tysiące studentów mieszkających w latach 80. w akademiku Akropol w Krakowie, nie zdawało sobie sprawy, że sympatyczny Pan Andrzej z recepcji o nieprawdopodobnym głosie, to sława polskiego lektorstwa. Zawsze uprzejmy, dowcipny, tolerancyjny i często przymykający oko na studenckie wybryki.

To prawdziwy cud, że na samym początku lat 90. Edward Miszczak przypomniał sobie o Andrzeju Wierniku. Wiedział, że głos dla radia jest najważniejszy i takiego właśnie szukał. Znalazł, i to ten najlepszy. Wiernik pojawił się w studiach na Kopcu i stał się głównym głosem tworzącej się rozgłośni. Został też mentorem i nauczycielem całego grona początkujących lektorów w RMF. Do dziś wszyscy są zgodni, że nikt tak jak on nie umiał przekazać tajników trudnej sztuki lektorskiej, mimo że nie miał żadnego wykształcenia pedagogicznego, ani żadnego naukowego tytuł. "Dla mnie był Profesorem lektorki radiowej" - wspominał w wywiadzie jego uczeń Łukasz Żurek.

Pan Andrzej był człowiekiem niezwykle skromnym, zawsze w cieniu, zawsze z tyłu, gdzieś w kącie, z nieodłącznym papierosem, chodzący po korytarzu i ćwiczący przed nagraniem teksty. Ale kiedy wchodził do pomieszczenia i odezwał się choćby jednym słowem, już było wiadomo kim jest.

W studiu genialny profesjonalista, w życiu ciepły i serdeczny człowiek, walczący i - niestety - przegrywający ze swoimi nałogami.

Andrzej Wiernik zmarł 10 października 1999 roku.

Cytat

Człowiek legenda, o nieprawdopodobnym głosie i talencie. Do dzisiaj mam w uszach jego słynny promos: "rrrosyjska rrruletka" nagrany dla programu RMF-u. On był mistrzem, my jego uczniami przez długi czas. Wiele mi dał i wiele nauczył
Krzysztof Gadacz

Cytat

Cudowny polski lektor. On nas nauczył najwięcej
Alina Kamińska

Cytat

Człowiek, który w sposób absolutny panował nad swoim głosem, obdarzony niezwykłym darem znajomości języka polskiego, piekielnie pięknie się po polsku wyrażał, człowiek potrafiący w studiu radiowym zrobić wszystko
Tadeusz Sołtys

Cytat

Wielki lektor
Małgorzata Krzysica

Cytat

Miał niewiarygodnie czarujący i przyciągający głos
Elżbieta Gołąb

Cytat

Głos Pan Andrzej jest najlepszym dowodem na to, że alkohol i papierosy w radiu prowadzą do doskonałości
Wojciech Padjas