"To FIFA jest poszkodowaną stroną w tej sprawie" - wypalił radośnie rzecznik Walter De Gregorio. Mimo porannego zatrzymania dziewięciu prominentnych działaczy, humory w światowej federacji futbolowej są bardzo dobre. W piątek zgodnie z planem odbędą się wybory szefa, a mundiale w Rosji i Katarze są niezagrożone.

Gdyby ktoś przypadkiem natrafił w telewizji na konferencję rzecznika FIFA, mógłby spokojnie pomyśleć, że to akurat występ jakiegoś kabaretu. Walter De Gregorio bez mrugnięcia okiem opowiadał, że to FIFA jest poszkodowana, prezydent Blatter nie skakał z radości na wieść o zatrzymaniach, a w ogóle, gdyby ktoś dał im znać wcześniej, to położyliby się wczoraj wcześniej spać, żeby przygotować się na poranną akcję szwajcarskiej policji.

Działacze FIFA zatrzymani. "Piłkarska federacja jest stroną poszkodowaną"

Kongres FIFA na pewno się odbędzie! "Sekretarz Generalny i prezydent Sepp Blatter nie są objęci żadnym śledztwem. To FIFA jest w tej sprawie stroną poszkodowaną. Mistrzostwa świata w Rosji i Katarze zostaną zorganizowane zgodnie z planem" - mówi rzecznik Międzynarodowej Federacji... czytaj więcej

W futbolowej federacji od dawna dzieje się źle, ale dotąd nie interesowały się tym żadne organy państwowe. Dziś mamy zmianę: w USA wszczęto śledztwo w sprawie malwersacji finansowych i prania brudnych pieniędzy, a w Szwajcarii dotyczące korupcji przy przyznawaniu prawa gospodarzy mistrzostw świata Rosji i Katarowi. Zatrzymani zostali dwaj aktualni wiceprezydenci FIFA i członek komitetu wykonawczego, a także były wiceprezydent federacji.

To wszystko dzieje się na dwa dni przed kolejnymi wyborami. Ale wśród działaczy pozostających na wolności nie wzbudza to żadnej refleksji. Wybory odbędą się zgodnie z planem, podobnie jak mistrzostwa świata w 2018 i 2022 roku. Zatrzymanych działaczy nie można nawet zawiesić. FIFA ponownie śmieje się wszystkim w twarz, mówiąc że czarne jest białe, a w ogóle nic się nie stało.

Nadzieję na zmiany daje jedynie FBI. Bo kiedy federalne biuro śledcze zza oceanu bierze się już za tematy sportowe, to obala pomniki. Tak było z Marion Jones, która trafiła nawet do więzienia, tak samo wyglądała sytuacja Lance'a Armstronga. Jeśli agentom uda się też oczyścić FIFA z wątpliwej moralności działaczy, będzie to zadanie porównywalne z posprzątaniem...Stajni Augiasza.