Tytuł Miasta Literatury UNESCO to dla Krakowa nie tylko prestiż. Oznacza przede wszystkim ściślejszą współpracę z miastami wyróżnionymi tym tytułem, a także nowe przedsięwzięcia, które będą wspierały czytelnictwo.

REKLAMA

Dziś w Krakowie rozpoczęliśmy jeden z największych festiwali literackich w Polsce - festiwal Conrada. Dziś też dotarła do mnie - co prawda spodziewana od jakiegoś czasu - ale w końcu oficjalna wiadomość: Kraków został Miastem Literatury UNESCO! Jesteśmy pierwszym w Europie kontynentalnej nieanglojęzycznym miastem literatury świata! To przede wszystkim radość i duma, że to wszystko, czym Kraków może się pochwalić w dziedzinie literatury, zostało dostrzeżone w świecie.

Propozycja przystąpienia do sieci Miast Kreatywnych przyszła z miasta partnerskiego Krakowa Edynburga. Po analizie rozmaitych programów uznaliśmy wraz ze środowiskami kultury Krakowa, że to właśnie literatura jest niezbywalnym kapitałem naszego miasta. I rozpoczęliśmy prace.

Co przemawiało za Krakowem? To miasto jest stolicą języka i literatury polskiej, ważnym ośrodkiem akademickim, siedzibą wydawców, stowarzyszeń, bibliotek. W tym roku świętujemy 500 lat od wydania w Krakowie pierwszej książki wydanej w języku polskim w 1513 roku: Raj Duszny Biernata z Lublina u Floriana Unglera, dziś w zasobach Biblioteki Jagiellońskiej. Po dziś dzień Kraków jest potęgą wydawniczą i naukową. Ważnym ośrodkiem badań literackich. W Krakowie mieszczą się historyczne biblioteki, archiwa, czołowe krajowe instytuty badawcze. Tu decyzją Ministra Kultury powołano Instytut Książki. W Krakowie odbywają się też największe w Polsce Targi Książki. Ciągle aktualne są plany utworzenia w Krakowie muzeum literatury.

To oczywiste, że dziś Kraków przede wszystkim świętuje zdobycie tak prestiżowego tytułu. Ale pada też pytanie: co z tego będziemy mieli. Po pierwsze, muszę wszystkich martwiących się o finanse uspokoić - tytuł nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi wydatkami, a wręcz przeciwnie... Liczę na to, że tytuł miasta Literatury UNESCO i przyjęcie Krakowa do Sieci Miast Kreatywnych będzie argumentem przy pozyskiwaniu środków unijnych na projekty związane z rozwojem czytelnictwa, a także na realizację wielu przedsięwzięć, które będą promować literaturę i sztukę.