Naukowcy z University of California w Davis, wyhodowali rośliny, które zużywają bardzo mało wody i są w stanie lepiej niż inne znieść warunki dotkliwej suszy. To odkrycie może znacząco poprawić plony w dotkniętych suszą rejonach świata i co za tym idzie, zmniejszyć plagę głodu.

Kluczem do sukcesu była modyfikacja genetyczna, która zwiększała tolerancję roślin dla warunków suszy przez opóźnienie obumierania ich liści. Powstrzymanie tego procesu umożliwia roślinie lepsze dostosowanie się do panujących warunków i zmniejsza efekt obniżki plonów związany z brakiem wody. Naukowcy z Kalifornii, we współpracy z instytutem w Yokohamie, wyhodowali odporną na suszę odmianę tytoniu, ale można przewidywać, że podobna modyfikacja będzie skuteczna także u roślin bardziej przydatnych dla człowieka.

Jak pisze w grudniowym numerze czasopismo "Proceedings of the National Academy of Sciences", odkrycie to może pomóc choć częściowo odwrócić skutki ocieplenia klimatu, które sprawia, że z czasem coraz większe obszary Ziemi mogą odczuwać niedobór wody.

Z Robertem Kalinowskim o roślinach, które się suszy nie kłaniają.