Zator, Nowy Wiśnicz, Połaniec, Opoczno, Debrzno, a może Głogówek? Jedno z tych miast już w najbliższą sobotę będzie bohaterem cyklu "Twoje Miasto w Faktach RMF FM". Decyzja należy do Was. Głosowanie na RMF24.pl potrwa do czwartku do 12:00.

W tym tygodniu mamy dla Was między innymi dwie bardzo ciekawe propozycje z Małopolski. Nowy Wiśnicz to miasto z ponad 800-letnią tradycją. Główną atrakcją jest zbudowany w XIV wieku zamek Kmitów i Lubomirskich. Nowy Wiśnicz związany jest także z Janem Matejką - w XIX-wiecznym dworku Koryzówka mieści się muzeum pamiątek po malarzu.

Drugą propozycją z województwa małopolskiego jest tym razem położony nad Skawą Zator. Jeśli zdecydujecie, że to właśnie tam pojedziemy, na pewno - tym bardziej że zbliżają się Święta - opowiemy o wyjątkowości tutejszego karpia. Warto zwrócić uwagę również na zamek książęcy wybudowany w czasach Księstwa Zatorskiego.  

Mamy też zaproszenie do Połańca w Świętokrzyskiem. To tam 7 maja 1794 roku Tadeusz Kościuszko wydał słynny uniwersał połaniecki, który m.in. uznał prawo chłopów do ziemi. Jak piszecie na RMF24.pl, to miasto "czyste, zadbane i radosne". Polecacie też piękny rynek z fontannami i plac zabaw z figurami dinozaurów.

Województwo łódzkie tym razem reprezentowane jest przez Opoczno. Mieszkał tu król Kazimierz Wielki i jest jego piękny zamek. Zobaczymy tu również dom wielkiej miłości króla - Esterki. O tutejszym folklorze pisał natomiast w swoich tomach Oskar Kolberg - argumentuje pan Daniel.

Mamy również ciekawą propozycję z Pomorza. Debrzno ma w herbie pędzącego dzika i basztę czarownic wznosząca się nad murami obronnymi.

Zamek Oppersdorffów z pięknym starym parkiem, Ludwig van Beethoven stworzył tu czwartą i piątą symfonię. Obecnie mamy piękny rynek z uroczym ratuszem, znajduje się u nas też jedyny na świecie Kościół w Kościele - to już opis Głogówka na Opolszczyźnie, który przysłała do nas pani Katarzyna.

Wy decydujecie - my jedziemy!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!

Pokaż Fakty z Twojego Miasta - tu byliśmy! na większej mapie