Chojnów: Kiedyś miasto tkaczy, dziś roztańczona stolica Polski

Sobota, 19 maja 2018 (07:30)
Aktualizacja: Sobota, 19 maja 2018 (13:56)

Niegdyś miasto tkaczy, dziś urokliwa, niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku. Chojnów był dziś bohaterem cyklu Twoje Miasto w Faktach RMF FM. Odwiedzając tą miejscowość warto zajrzeć na jeden z najdłuższych rynków na Śląsku. Trzeba wspiąć się na Basztę Tkaczy i odwiedzić poświęcony tkaczom pomnik na Rynku.

Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1272 roku - "Haynow". Choć pierwsza osada na tym terenie mogła już powstać w II wieku naszej ery. Prawa miejskie Chojnów otrzymał w 1333 roku. Nazwa nawiązuje to terenu porośniętego choiną.


Rozpoczęty w XIV wieku rozwój miasteczka związany był głównie z nadawaniem pierwszych praw, między innymi do eksploatacji złota czy handlu solą. Bardzo dynamicznie rozwijało się także tkactwo. Miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone w połowie XV wieku w czasie najazdu wojsk husyckich. Ocalało wówczas zaledwie kilkunastu mieszczan. Odbudowa zniszczeń trwała dziesiątki lat. Źle na kartach historii tego miasteczka zapisał się także XVII wiek. Na jego początku zaraz zabiła ponad 700 osób. Miasto było niszczone w czasie trwających wojen, a w połowie wieku pożar zniszczył ratusz i ponad sto domów. W kolejnym stuleciu miasto powoli odbudowywało swoje rzemieślnicze tradycje. Pod koniec XIX wieku, w czasie rewolucji przemysłowej powstają cukrownia, papiernia czy fabryka rękawiczek. Rozwój trwał do pierwszej wojny światowej. Od tego czasu miasto ponownie zaczęło upadać. W czasie II wojny światowej zniszczonych została jedna trzecia zabudowań.

Jeden z najdłuższych rynków w Polsce

Pomnik Tkacza w Chojnowie /Bartłomiej Paulus, RMF FM

Bez wątpienia elementem bardzo charakterystycznym dla Chojnowa jest jego rynek, zaliczany do grona najdłuższych na Śląsku. Jego kształt przypomina kształt rozciągniętego trójkąta. Jego niecodzienny układ wynika z faktu, że niegdyś rynek był rozszerzeniem traktu handlowego. Najstarsze budowle znajdujące się w tym miejscu pochodzą z XVI wieku. Znajdziemy tutaj także Pomnik Tkaczy, bo to właśnie z tą dziedziną przemysłu wiążą się lata świetności miasteczka.

To wylana z brązu, dwu i pół metrowa postać tkacza zaprojektowana przez Michała Jackowskiego. W ręku trzyma on tkaninę, na której znajduje się herb miasta. Niżej spływa woda, która symbolizuje życie. Obok znajdują się dwie daty: 1333 - rok nadania praw miejskich i 2012 - rok ukończenia przebudowy rynku. Tkackie tradycje miasteczka są kontynuowane także dziś. Raz w roku organizowany jest Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego.


Baszta Tkaczy

Baszta Tkaczy w Chojnowie /Bartłomiej Paulus, RMF FM


Swoją nazwę baszta zawdzięcza tkaczom, który byli odpowiedzialni za jej utrzymania. Pierwsza, istniejąca w tym miejscu wieża została zniszczona w czasie pożaru w 1651 roku. Po 40 latach została odbudowana. Na początku XX wieku przeszła gruntowny remont. Wówczas zapadła decyzja by w tym miejscu powstało muzeum, które uroczyście otwarto w 1908 roku. Baszta ma blisko 15 metrów wysokości. Na jej wschodniej elewacji można dostrzec zarysy dawnego muru obronnego, który miał ponad pięć metrów wysokości i blisko dwa grubości. Obecnie prezentowane są w tym miejscu zdjęcia przedstawiające dawny Chojnów, a ze szczytu możemy podziwiać panoramę miasta.

Lapidarium w Chojnowie /Bartłomiej Paulus, RMF FM

Zamek

Spacerując po Chojnowie warto odwiedzić zbudowany w drugiej połowie XIII wieku zamek, który przez kolejne dziesięciolecia był siedzibą kasztelanów. W połowie XVI wieku przebudowano go w stylu renesansowym na polecenie księcia Fryderyka III. Na początku XIX wieku zamek kupiło miasto. Był siedzibą szkoły i administracji. W 1933 roku trafił w ręce muzeum, które po wojnie reaktywowało się w 1959 roku i znajduje się w tym miejscu do dziś. W zbiorach Muzeum Regionalnego znajdziemy głównie pamiątki związane z miasteczkiem. Można tu obejrzeć między innymi renesansowe sgraffita z dworu Schellendorfów w Zagrodnie, renesansowe kafle, elementy związane z dawnym śląskim ślusarstwem czy wystawę poświęconą białej broni.

Warto także zajrzeć do ogrodu na tyłach zamku. Zebrano tutaj detale rzeźbiarskie odnalezione w mieście, tablice epitafijne i nagrobki z cmentarzy. W ten sposób uratowano te elementy przed zniszczeniem.

W Chojnowie warto odwiedzić także kościół pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Najstarsze części tej budowli pochodzą z pierwszej połowy XIV wieku. Dziś to trzynawowa bazylika, której najbardziej charakterystycznym elementem jest strzelista wieża.Stonoga

Raz w roku Chojnów staje się roztańczoną stolicą Polski. Do miasteczka zjeżdżają uczestnicy turnieju tańca "Stonoga". Impreza w tym roku zorganizowana została po raz XIX. Młodzi tancerze z całej Polski rywalizują między innymi w takich kategoriach jak street dance czy disco dance.


Artykuł pochodzi z kategorii: Twoje miasto w Faktach RMF FM

Bartek Paulus