„Tendencje prezentowe zmieniają się z roku na rok. Coraz rzadziej otrzymujemy elektronikę, czy kosmetyki. Jest to wypierane przez prezenty niestandardowe” – mówi gość „Dania do myślenia” w RMF Classic, Filip Sosnowski z serwisu Prezent Marzeń. Nietypowe prezenty? „Bardzo popularną sprawą są przejażdżki sportowymi samochodami, na wyłączonych torach. Jest również drifting i escape room. Escape room polega na tym, że jesteśmy zamykani w grupie osób w specjalnym pokoju, pełnym logicznych łamigłówek i musimy wszystkie rozwiązać i wydostać się z tego pokoju” – odpowiada. „Nasz styl życia wpływa na oczekiwania względem prezentów” – mówi Sosnowski.

„Tendencje prezentowe zmieniają się z roku na rok. Coraz rzadziej otrzymujemy elektronikę, czy kosmetyki. Jest to wypierane przez prezenty niestandardowe” – mówi gość „Dania do myślenia” w RMF Classic, Filip Sosnowski z serwisu Prezent Marzeń. Nietypowe prezenty? „Bardzo popularną sprawą są przejażdżki sportowymi samochodami, na wyłączonych torach. Jest również drifting i escape room. Escape room polega na tym, że jesteśmy zamykani w grupie osób w specjalnym pokoju, pełnym logicznych łamigłówek i musimy wszystkie rozwiązać i wydostać się z tego pokoju” – odpowiada. „Nasz styl życia wpływa na oczekiwania względem prezentów” – mówi Sosnowski.
Styl życia wpływa na oczekiwania względem prezentów /Paweł Supernak /PAP

Tomasz Skory: Pan pracuje w serwisie, który zajmuje się organizowaniem rozrywek i przyjemności. Co więcej, prowadzi też badania na temat tego, jak Polacy spędzają, a jak chcieliby spędzać czas wolny i zdaje się, że jedno od drugiego się dość poważnie różni. To znaczy, że nie odpoczywamy tak, jak byśmy chcieli. Dobrze to rozumiem?

Filip Sosnowski: Dokładnie. Ponad 1/3 respondentów wskazała, że nie spędza tego czasu do końca tak, jakby na prawdę chciała.

Siedzą przed telewizorem na kanapie.

Na przysłowiowej kanapie. "Rozwalają" się, brzydko mówiąc, przed telewizorem po ciężkim dniu. A tak na prawdę, ludzie oczekują troszkę innych form spędzania wolnego czasu, bardziej aktywnych.

Czyli - na przykład wyjazdów, szaleństw, realizowania marzeń czasem mocno nietypowych, unikalnych. Co wchodzi w grę, jeśli mówimy o takich szaleństwach?

Tutaj akurat jest całkiem szerokie spektrum, całkiem szeroki wachlarz. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się na przykład loty w tunelu aerodynamicznym, czyli tak na prawdę przedsmak skoku ze spadochronem.

Lecimy, nie mamy oparcia, powietrze nas unosi i kombinujemy, jakby tu nie spaść.

Tak, dokładnie. To się odbywa na wysokości 1,5 metra, przy instruktorze, ale na pewno daje podobne wrażenia jak skok ze spadochronem, tylko jest po prostu niżej. Bardzo popularną sprawą są również przejażdżki sportowymi autami. Lamborghini, Ferrari, Subaru Impreza.

Tak po ulicy po prostu?

Nie, to jest na wyłączonych torach.

Na wyłączonych torach takich - powiedziałbym - crossowych, z błockiem, z kałużami i pagórkami?

A to zależy. Jazdy sportowymi autami odbywają się na torach przystosowanych do wyścigów. Natomiast jazdy off-road'owe również są dostępne autami typowo przygotowanymi do off road'u i tutaj jedziemy po błocie, różnych bagnach i tak dalej. Tutaj też możemy dwojako...

...kiedy myślimy, tak po prostu siedząc na tej kanapie, o organizowaniu nietypowych zajęć, to najczęściej staje nam przed oczami - z pana punktu widzenia pewnie rutynowe i banalne: skakanie na bungee, lot balonem, jakiś park linowy. To są rozrywki na tyle dostępne, że już właściwie można powiedzieć popularne, akceptowalne. To się jeszcze robi, czy to już niemodne?

Jak najbardziej. Zainteresowanie jest cały czas duże. Myślę, że bardzo wiele osób chciałoby się sprawdzić, czy jak stanie na wysięgniku przy skoku na bungee, czy faktycznie się odważy i zrobi ten krok w przód. To cały czas wpływa na zainteresowanie. Coraz więcej tego typu rozrywek się pojawia, ponieważ styl życia wpływa na oczekiwania nasze względem prezentów i względem przeżyć.

Ten styl życia to między innymi - tak sobie to nazwałem - taka wewnętrznie druga generacja rozrywek, niekoniecznie tak popularnych, ale też znanych i uznawanych. Masaże, SPA, taniec przy rurze dla pań, albo dla panów bieganie po krzakach z markerem paintballowym. To już też nie jest chyba nietypowe, tylko staje się banalne.

Często to zależy od tego, czy prezent chcemy przeżywać samemu. Chcemy realizować samemu takie atrakcje, czy w grupie, tak jak wspomniany paintball. Jest to grupowo świetna zabawa i często wykorzystywana jako narzędzie, nawet przez firmy, jako nagroda dla własnych pracowników. Tak samo, jeżeli chodzi o kursy tańca, kursy gotowania. To już na przykład są prezenty dedykowane stricte dla par.

Mówiliśmy o lotach w tunelu aerodynamicznym. Pojawiają się jeszcze dwa, dość zagadkowe dla części z nas hasła - escape room i drifting. Nie wszyscy wiedzą, o co chodzi. O co chodzi?

Może zacznę od driftingu. To jest wprowadzanie auta w kontrolowany poślizg, czyli...

...palenie gumy po prostu.

Palenie gumy i wpływanie, żeby autko troszkę jednak "chodziło bokiem", mówiąc takim językiem potocznym. Przy zastosowaniu hamulca ręcznego i mocnym kręceniu kierownicą możemy po prostu wyprowadzać je...

...nie próbujcie tego na ulicy, próbujcie tego pod okiem doświadczonych instruktorów.

Dokładnie.

A escape room?

Bardzo ciekawa zabawa, bardzo popularna ostatnio w Polsce. Zabawa polega na tym, że jesteśmy w grupie osób zamykani w specjalnym pokoju pełnym logicznych zabawek, łamigłówek i mamy określony czas, żeby je wszystkie rozwiązać i przez to wydostać się z tego pokoju.

Dość perfidne, powiedziałbym (śmiech). Rozmawiamy o rozrywkach, które możemy podarować w charakterze prezentu komuś, kto szuka nowych doznań. Tak sobie siedząc przed tym telewizorem. Nieprzypadkowo o tym rozmawiamy, bo Święta, to czas obdarowywania się prezentami. To one są bodaj największą pozycją świątecznego budżetu. Co ciekawe, z badań wynika, że Święta postrzegane są znacznie częściej jako okazja do dawania prezentów, niż jako okres istotny religijnie, liturgicznie. A najczęściej te prezenty są materialne - płyty, książki, tablety. Czasem bardzo praktyczne jak skarpety, sweter. Ile osób wychodzi poza ten schemat i funduje sobie takie niezapomniane doznania, niezatarte wspomnienia?

Tendencje są widoczne. Tak na prawdę, tendencje prezentowe zmieniają się z roku na rok coraz mocniej. Planując coraz rzadziej, otrzymujemy elektronikę, bądź kosmetyki, bądź przykładowo płytę czy książkę. Jest to wypierane przez prezenty niestandardowe. Właśnie przez karty, bądź różnego rodzaju vouchery prezentowe na realizację niestandardowych marzeń.

Czy istnieją prezenty, dostępne dla każdego, które mogą zabić? Przeczytaj całą rozmowę na www.rmfclassic.pl