Podziemia Zamku Książ w Wałbrzychu będą dostępne dla turystów

Wtorek, 13 marca 2018 (12:55)

Ruszyła budowa specjalnego wejścia dla turystów do nieudostępnianych do tej pory podziemi Zamku Książ w Wałbrzychu. Pierwsi goście pojawią się tam jesienią tego roku. Podziemia wybudowano pod koniec II wojny światowej. Według części historyków Książ przygotowywany był na jedną z głównych kwater Hitlera.

Do budowy podziemi skierowani zostali więźniowie z filii obozu Gross-Rosen AL. Fürstenstein. Prace w nieludzkich warunkach prowadzone były w latach 1944 - 1945. Część historyków twierdzi, że miał to być ogromny schron dla samego Hitlera, inni uważają, że w podziemnych korytarzach mogły być ukrywane cenne depozyty zamkowe i muzealne.

Do chwili obecnej udało się zinwenataryzować 950 metrów podziemnych wyrobisk, których powierzchnia wynosi 3200 metrów kwadratowych, a kubatura 13 tysięcy metrów sześciennych.

Do lat 60 XX wieku w pobliżu podziemi znajdowały się jeszcze bunkry i fragmenty ogrodzenia, które strzegły tego terenu.

Z jednej pryczy na zmianę korzystały trzy osoby

Lubań: Potwierdzono istnienie schronu z czasów II wojny światowej

Podziemna tajemnica dolnośląskiego Lubania wyjaśniona. Już pierwszy odwiert na głębokość ponad 20 metrów potwierdził istnienie podziemnych tuneli pod Kamienną Górą. Kamera wpuszczona do kolejnego odwiertu również pokazała podziemny korytarz. Te miały być wybudowane w czasie II wojny światowej.... czytaj więcej

Prace przy budowie podziemi Książa prowadzone były w nieludzkich warunkach. Pierwszy transport więźniów z niemieckiego obozu w Oświęcimiu pojawił się 26 kwietnia 1944 roku. Więźniowie pracowali na trzy zmiany. Zatem z jednej pryczy na zmianę korzystały trzy osoby. Więźniowie, którzy mieli wyższe wykształcenie pracowali przy projektach dróg, tuneli i budynków na zlecenie organizacji TODT, która odpowiadała za przebudowę zamku. Więźniów ewakuowano w lutym 1945 roku, gdy do Strzegomia dotarła Armia Radziecka. Po odbiciu miasteczka roboty jednak wznowiono i prowadzono je do 6 maja. Dzień później Niemcy opuścili Książ. Więźniowie, którzy przeżyli zostali pozostawieni w Walimiu.

Do podziemi turyści będą schodzić 50 metrowym szybem, który zostanie wybudowany na Tarasie Północnym. Budowa wejść i przystosowanie podziemi do ruchu turystycznego pochłonie blisko 3,5 miliona złotych.

(ug)

Artykuł pochodzi z kategorii: Bartek Paulus - wiadomości

Bartek Paulus