Już wiemy, jakiej pogody możemy spodziewać się od stycznia do czerwca 2014 roku. Na razie przyroda podpowiedziała, jak będą wyglądały miesiące w pierwszych połowach. Już wkrótce przekonamy się, czy wakacje będą deszczowe, czy może upalne. Wkrótce będziemy też znać odpowiedź na pytanie: jaka będzie przyszłoroczna jesień i zima.

„Kalendarz ludowy” znany był w mojej rodzinie od lat i nie raz przekonałam się, że mądrość ludowa częściej się sprawdza, niż przewidywania synoptyków. Tłumaczę to sobie tak, że obserwacje, prowadzone przez pokolenia, doprowadziły do opracowania systemu, który dość dokładnie pozwala prognozować,... czytaj więcej

Zapraszam do śledzenia i dzielenia się własnymi obserwacjami. Przypomnę tylko, że szczególnie uważnie patrzymy w niebo i na termometr od 13 do 24 grudnia (każdy dzień pokazuje pogodę dla I połowy kolejnego miesiąca) oraz od 26 grudnia do 6 stycznia (każdy dzień pokazuje pogodę dla II połowy kolejnego miesiąca).

13 grudnia 2013 - I połowa stycznia


Polska Centralna
Pogoda w tym dniu wróży, że początek stycznia będzie pogodny z możliwymi lekkimi mrozami. Opadów śniegu - nie przewiduje się, więc kierowcy nie muszą obawiać się, że utkną w śnieżnych zaspach. Styczniowe widoki powinny być wyjątkowo urokliwe, bo cudownie będzie wyglądać oszroniony świat, iskrzący się w blasku słońca o poranku.

Pogoda dla kraju
Pierwsza połowa stycznia będzie stosunkowo ciepła (biorąc pod uwagę fakt, że to nadal zima) dla Lubelszczyzny, zachodniej części kraju i na południu. Powinno być słonecznie i z dużą dawką energii, jaką daje pogodny dzień. Natomiast na Mazowszu, Warmii i Mazurach, Pomorzu oraz Białostocczyźnie niestety początek miesiąca zanosi się na pochmurny i przygnębiający. Pocieszające może być tylko to, że nie będzie opadów śniegu i siarczystych mrozów.

14 grudnia 2013 - I połowa lutego

Polska Centralna
Pochmurnie, sennie i z długo utrzymującą się mgłą. Będzie zimno i nieprzyjemnie. Na każdym niemal kroku będzie nam towarzyszyło niekomfortowe uczucie, gdy wilgotne powietrze oblepia ciało. Co prawda w ciągu dnia temperatura może być kilka kresek na plusie, ale zapowiada się, że na początku lutego w ogóle nie będziemy mieli ochoty na zimowe spacery. Na dodatek nie będzie śniegu, ale mogą pojawiać się przelotne mżawki.

Pogoda dla kraju
Mieszkańcy Białegostoku i okolic mogą liczyć na śnieg w I połowie lutego. Nie będzie to sroga zima, ale białe krajobrazy za oknem z temperaturami oscylującymi w okolicach 0 stopni Celsjusza. Zachodnie i południowe regiony kraju - od Zielonej Góry przez Poznań, Wrocław, Katowice, a na Krakowie i Kielcach kończąc - mogą spodziewać się rześkich, słoneczne dni z przymrozkami. Mokry, ale ciepły luty szykuje się nad morzem, na Mazurach i w górach (okolice Bieszczadów). Z kolei Szczecin, Bydgoszcz, Warszawa i Lublin będą mieć pogodę jesienną - podobną do tej, opisanej dla Polski Centralnej.

15 grudnia 2013 - I połowa marca

Polska Centralna
Na początku marca będzie chłodno i mokro. Nie można liczyć na słoneczne dni, raczej trzeba spodziewać się przelotnych opadów deszczu - choć nie obfitych i nie gwałtownych. Temperatura powyżej 0, ale nie będzie to ciepły miesiąc. To będzie dobry czas na zrobienie porządków w ogrodach, przygotowanie ziemi pod posianie czy posadzenie nowych roślin. Takie prace jeszcze będą musiały być wykonywane w kurtkach, a ręce będą czasem grabiały od chłodu.

Pogoda dla kraju
Zachodnia Polska będzie miała sporo słońca, na zmianę z pochmurnymi dniami, ale jeszcze z powiewem chłodu. Będzie sucho, a szkoda, bo o tej porze roku deszcz jest potrzebny przyrodzie. Za to mieszkańcy Wielkopolski, Mazowsza, Pomorza, Warmii i Mazur, Białostocczyzny i Lubelszczyzny będą narzekać na nadmiar opadów. Na dodatek w tych dwóch ostatnich regionach będzie zimno i z przymrozkami. Rzeszowszczyzna, Opolszczyzna, Śląsk, Kielecczyzna, Kujawsko-Pomorskiem i Małopolska będą mieć chłodne dni z przelotnymi opadami deszczu.

16 grudnia 2013 - I połowa kwietnia

Polska Centralna
Kwiecień zacznie się deszczem, a potem kolejne dni będą stopniowo przynosiły poprawę pogody. Deszcz zastąpią przelotne opady, potem pochmurne dni, żeby wreszcie zrobiło się słonecznie i ciepło. Należy spodziewać się temperatur powyżej 10 stopni Celsjusza. To będzie po prostu boska, zielona, rozpieszczająca nas wiosna.

Pogoda dla kraju
Na aurę, jak w Polsce Centralnej, mogą liczyć mieszkańcy niemal całego kraju. Wyjątek będą stanowić tylko województwa wschodnie: lubelskie i podlaskie, gdzie I połowa kwietnia będzie chłodna i pochmurna z przelotnymi opadami deszczu. Natomiast na Rzeszowszczyźnie wiosny jeszcze nie będzie widać na początku kwietnia. Będzie zimno, wilgotno z deszczem i nawet przelotnymi opadami śniegu.

17 grudnia 2013 - I połowa maja

Polska Centralna
Weekend majowy będzie ciepły i słoneczny - to będzie niemal lato. Potem niestety pogoda wróci do normy, czyli będzie przyjemnie, wiosennie. Uwaga, lokalnie jednak mogą zdarzyć się przymrozki, co nie będzie dobre dla drzew i krzewów owocowych. Słońce od czasu do czasu będzie chować się za chmury, ale będę też piękne dni z rozpogodzeniami.

Pogoda dla kraju
Słonecznie, na zmianę z lekko pochmurnymi dniami, we wszystkich regionach. Nawet, gdy niebo zasnują chmury, to słońce dość szybko zacznie się przez nie przebijać. Temperatury w ciągu dnia w okolicach 15 stopni Celsjusza. We wschodnich województwach nad ranem możliwe przymrozki. Mieszkańcy Małopolski będę najbardziej zadowoleni - bo to oni będą szczęśliwcami z największą liczbą dni słonecznych.

18 grudnia 2013 - I połowa czerwca

Polska Centralna
Mroźny, słoneczny dzień wróży bardzo ładną pogodę z nastaniem czerwca. Powinno być ciepło, momentami nawet upalnie, pogodnie i bezdeszczowo. Nic, tylko korzystać z lata i wybrać się na weekend nad wodę czy na działkę. To dobry czas, żeby zaplanować sobie, chociaż krótki, urlop.

Pogoda dla kraju
Przyjemne, czerwcowe rozleniwienie ogarnie mieszkańców zachodniej i południowo-wschodniej części kraju oraz Wielkopolskę, Dolny Śląsk, Opolszczyznę, Małopolskę i Kielecczyznę. Ten stan błogości wzbudzi nie tylko prażące słońce, ale też letnie temperatury. Znaki na niebie pokazują, że wyjazd nad morze w I połowie czerwca, nie bardzo się uda, bo tam będzie pochmurnie, nie za ciepło i z przelotnym deszczem. Podobnie będzie w Kujawsko-Pomorskiem, Warmińsko-Mazurskiem, na Mazowszu i na Podlasiu.