Już wiemy, jakiej pogody możemy spodziewać się od stycznia do czerwca 2014 roku. Na razie przyroda podpowiedziała, jak będą wyglądały miesiące w pierwszych połowach. Już wkrótce przekonamy się, czy wakacje będą deszczowe, czy może upalne. Wkrótce będziemy też znać odpowiedź na pytanie: jaka będzie przyszłoroczna jesień i zima.

Zapraszam do śledzenia i dzielenia się własnymi obserwacjami. Przypomnę tylko, że szczególnie uważnie patrzymy w niebo i na termometr od 13 do 24 grudnia (każdy dzień pokazuje pogodę dla I połowy kolejnego miesiąca) oraz od 26 grudnia do 6 stycznia (każdy dzień pokazuje pogodę dla II połowy kolejnego miesiąca).

13 grudnia 2013 - I połowa stycznia


Polska Centralna
Pogoda w tym dniu wróży, że początek stycznia będzie pogodny z możliwymi lekkimi mrozami. Opadów śniegu - nie przewiduje się, więc kierowcy nie muszą obawiać się, że utkną w śnieżnych zaspach. Styczniowe widoki powinny być wyjątkowo urokliwe, bo cudownie będzie wyglądać oszroniony świat, iskrzący się w blasku słońca o poranku.

Pogoda dla kraju
Pierwsza połowa stycznia będzie stosunkowo ciepła (biorąc pod uwagę fakt, że to nadal zima) dla Lubelszczyzny, zachodniej części kraju i na południu. Powinno być słonecznie i z dużą dawką energii, jaką daje pogodny dzień. Natomiast na Mazowszu, Warmii i Mazurach, Pomorzu oraz Białostocczyźnie niestety początek miesiąca zanosi się na pochmurny i przygnębiający. Pocieszające może być tylko to, że nie będzie opadów śniegu i siarczystych mrozów.

14 grudnia 2013 - I połowa lutego

Polska Centralna
Pochmurnie, sennie i z długo utrzymującą się mgłą. Będzie zimno i nieprzyjemnie. Na każdym niemal kroku będzie nam towarzyszyło niekomfortowe uczucie, gdy wilgotne powietrze oblepia ciało. Co prawda w ciągu dnia temperatura może być kilka kresek na plusie, ale zapowiada się, że na początku lutego w ogóle nie będziemy mieli ochoty na zimowe spacery. Na dodatek nie będzie śniegu, ale mogą pojawiać się przelotne mżawki.

Pogoda dla kraju
Mieszkańcy Białegostoku i okolic mogą liczyć na śnieg w I połowie lutego. Nie będzie to sroga zima, ale białe krajobrazy za oknem z temperaturami oscylującymi w okolicach 0 stopni Celsjusza. Zachodnie i południowe regiony kraju - od Zielonej Góry przez Poznań, Wrocław, Katowice, a na Krakowie i Kielcach kończąc - mogą spodziewać się rześkich, słoneczne dni z przymrozkami. Mokry, ale ciepły luty szykuje się nad morzem, na Mazurach i w górach (okolice Bieszczadów). Z kolei Szczecin, Bydgoszcz, Warszawa i Lublin będą mieć pogodę jesienną - podobną do tej, opisanej dla Polski Centralnej.

15 grudnia 2013 - I połowa marca

Polska Centralna
Na początku marca będzie chłodno i mokro. Nie można liczyć na słoneczne dni, raczej trzeba spodziewać się przelotnych opadów deszczu - choć nie obfitych i nie gwałtownych. Temperatura powyżej 0, ale nie będzie to ciepły miesiąc. To będzie dobry czas na zrobienie porządków w ogrodach, przygotowanie ziemi pod posianie czy posadzenie nowych roślin. Takie prace jeszcze będą musiały być wykonywane w kurtkach, a ręce będą czasem grabiały od chłodu.

Pogoda dla kraju
Zachodnia Polska będzie miała sporo słońca, na zmianę z pochmurnymi dniami, ale jeszcze z powiewem chłodu. Będzie sucho, a szkoda, bo o tej porze roku deszcz jest potrzebny przyrodzie. Za to mieszkańcy Wielkopolski, Mazowsza, Pomorza, Warmii i Mazur, Białostocczyzny i Lubelszczyzny będą narzekać na nadmiar opadów. Na dodatek w tych dwóch ostatnich regionach będzie zimno i z przymrozkami. Rzeszowszczyzna, Opolszczyzna, Śląsk, Kielecczyzna, Kujawsko-Pomorskiem i Małopolska będą mieć chłodne dni z przelotnymi opadami deszczu.

16 grudnia 2013 - I połowa kwietnia

Polska Centralna
Kwiecień zacznie się deszczem, a potem kolejne dni będą stopniowo przynosiły poprawę pogody. Deszcz zastąpią przelotne opady, potem pochmurne dni, żeby wreszcie zrobiło się słonecznie i ciepło. Należy spodziewać się temperatur powyżej 10 stopni Celsjusza. To będzie po prostu boska, zielona, rozpieszczająca nas wiosna.

Pogoda dla kraju
Na aurę, jak w Polsce Centralnej, mogą liczyć mieszkańcy niemal całego kraju. Wyjątek będą stanowić tylko województwa wschodnie: lubelskie i podlaskie, gdzie I połowa kwietnia będzie chłodna i pochmurna z przelotnymi opadami deszczu. Natomiast na Rzeszowszczyźnie wiosny jeszcze nie będzie widać na początku kwietnia. Będzie zimno, wilgotno z deszczem i nawet przelotnymi opadami śniegu.

17 grudnia 2013 - I połowa maja

Polska Centralna
Weekend majowy będzie ciepły i słoneczny - to będzie niemal lato. Potem niestety pogoda wróci do normy, czyli będzie przyjemnie, wiosennie. Uwaga, lokalnie jednak mogą zdarzyć się przymrozki, co nie będzie dobre dla drzew i krzewów owocowych. Słońce od czasu do czasu będzie chować się za chmury, ale będę też piękne dni z rozpogodzeniami.

Pogoda dla kraju
Słonecznie, na zmianę z lekko pochmurnymi dniami, we wszystkich regionach. Nawet, gdy niebo zasnują chmury, to słońce dość szybko zacznie się przez nie przebijać. Temperatury w ciągu dnia w okolicach 15 stopni Celsjusza. We wschodnich województwach nad ranem możliwe przymrozki. Mieszkańcy Małopolski będę najbardziej zadowoleni - bo to oni będą szczęśliwcami z największą liczbą dni słonecznych.

18 grudnia 2013 - I połowa czerwca

Polska Centralna
Mroźny, słoneczny dzień wróży bardzo ładną pogodę z nastaniem czerwca. Powinno być ciepło, momentami nawet upalnie, pogodnie i bezdeszczowo. Nic, tylko korzystać z lata i wybrać się na weekend nad wodę czy na działkę. To dobry czas, żeby zaplanować sobie, chociaż krótki, urlop.

Pogoda dla kraju
Przyjemne, czerwcowe rozleniwienie ogarnie mieszkańców zachodniej i południowo-wschodniej części kraju oraz Wielkopolskę, Dolny Śląsk, Opolszczyznę, Małopolskę i Kielecczyznę. Ten stan błogości wzbudzi nie tylko prażące słońce, ale też letnie temperatury. Znaki na niebie pokazują, że wyjazd nad morze w I połowie czerwca, nie bardzo się uda, bo tam będzie pochmurnie, nie za ciepło i z przelotnym deszczem. Podobnie będzie w Kujawsko-Pomorskiem, Warmińsko-Mazurskiem, na Mazowszu i na Podlasiu.