Nowym selekcjonerem reprezentacji Polski ma zostać Jan Urban. Na znanego polskiego trenera wskazuje Roman Kołtoń, gospodarz kanału "Prawda Futbolu". W serwisie X napisał, że prezes PZPN Cezary Kulesza już "konkretnie rozmawia z Janem Urbanem". Tematem mają być "cele, kontrakt i sztab". Polska kadra nie ma selekcjonera od miesiąca.
- Reprezentacja Polski od czerwca szuka nowego selekcjonera po rezygnacji Michała Probierza.
- Na giełdzie pojawiły się nazwiska Macieja Skorży i Kosty Runjaica.
- Według dziennikarza Romana Kołtonia wybór jest już niemal przesądzony.
- Najbardziej prawdopodobnym kandydatem na selekcjonera jest Jan Urban - były napastnik i doświadczony trener z sukcesami w Polsce i Hiszpanii.
Reprezentacja Polski pozostaje bez selekcjonera od 12 czerwca, kiedy do dymisji podał się Michał Probierz. Od tamtego czasu trwa poszukiwanie nowego trenera. Na giełdzie pojawiało się wiele nazwisk polskich, jak i zagranicznych specjalistów.
Jednym z głównych kandydatów do zajęcia miejsca Probierza miał być Maciej Skorża, ale nie przyjął on propozycji z Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Wymieniany w mediach w gronie kandydatów na selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski był m.in. Kosta Runjaic. Niemiec serbskiego pochodzenia przedłużył jednak kontrakt z włoskim klubem Udinese do 2027 roku.
Połowa lipca to najpóźniejszy termin. Cały czas pracujemy nad tym, zrobimy to najszybciej, jak się da - zapowiedział Cezary Kulesza tuż po tym, gdy został wybrany na prezesa na PZPN na kolejna kadencję.
Tymczasem Roman Kołtoń, znany dziennikarz i komentator piłkarski, gospodarz kanału na YouTube "Prawda Futbolu" zapowiedział w serwisie X, że wybór selekcjonera w zasadzie już się dokonał.
"27. dzień bez selekcjonera, ale chyba jeden z ostatnich" - napisał w poniedziałek wieczorem. I wskazał, że reprezentację poprowadzi najpewniej Jan Urban.
W obszernym wpisie zdradził nieco kulis. "63 lata, wielka klasa i kultura, charyzma! ‘Za miękki’ - pisali niektórzy dziennikarze, którzy byli w kontakcie z prezesem PZPN. Jednak ostatnio Cezary Kulesza w jednym z wywiadów powiedział w swoim niepowtarzalnym stylu: ‘Kto tak mówił?!? Ja na pewno nie’. To teraz już konkretnie rozmawia z Janem Urbanem. Cele, kontrakt, sztab!" - napisał w serwisie X Kołtoń.
63 lata, wielka klasa i kultura, charyzma! "Za mikki" - pisali niektrzy dziennikarze, ktrzy byli w kontakcie z prezesem PZPN. Jednak ostatnio Cezary Kulesza w jednym z wywiadw powiedzia w swoim niepowtarzalnym stylu: "Kto tak mwi?!? Ja na pewno nie". To teraz ju... pic.twitter.com/L9QMXntQQj
KoltonRomanJuly 7, 2025
Według Kołtonia, prezes Kulesza rozmawiał już m.in. z Adamem Nawałką. Nie zdecydował się jednak na jego zatrudnienie. "Sygnał od Nawałki był na tak, ale kojarzyłby się z Zibim Bońkiem - świetnym wyborem, który zapewnił najlepszy czas reprezentacji w ostatnich czterech dekadach". Na Nawałkę wskazywali w sondażu czytelnicy serwisu rmf24.pl.
Najbardziej prawdopodobną opcją wydaje się teraz Jan Urban.
Serwis goal.pl, powołując się na kilka źródeł, również pisze, że prezes PZPN skontaktował się z Janem Urbanem.
Jan Urban jako piłkarz największe sukcesy odnosił w Górniku Zabrze, z którym trzykrotnie zdobył mistrzostwo Polski. Grał na pozycji napastnika. W latach 1989-1995 występował w hiszpańskich klubach, m.in. w Osasunie Pampeluna, gdzie stał się jednym z ulubieńców kibiców.
W reprezentacji Polski rozegrał 57 meczów i strzelił 7 goli.
Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem, prowadził m.in. Legię Warszawa, z którą zdobył mistrzostwo i Puchar Polski. Pracował także w Hiszpanii oraz w innych polskich klubach, takich jak Lech Poznań czy Śląsk Wrocław.