Reprezentacja Austrii triumfowała w sobotnim konkursie drużynowym Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Willingen. Na kolejnych stopniach podium stanęli Norwegowie i Finowie. Polacy spisali się słabo zajmując ósme miejsce.

Najlepszy skok finałowej serii konkursu - 143,5 metra - mógł zapisać na swoim koncie Austriak Thomas Morgenstern. Tuż za nim w klasyfikacji skoczków znaleźli się Fin Ville Larinto i Norweg Roar Ljoekelsoey. Adam Małysz poprawił nieco pozycję z serii pierwszej konkursu i po skoku na 117,5 metra zajął ostatecznie 15. miejsce. Pozostali polscy skoczkowie zakończyli rywalizację w trzeciej dziesiątce stawki.

Po pierwszej serii konkursu w Willingen prowadziła reprezentacja Norwegii. Najdłuższy skok tej serii - 142,5 metra - oddał Fin Ville Larinto. Drugie miejsce zajął wśród skoczków Austriak Thomas Morgenstern, który wylądował na 140 metrze. Trzeci - z identyczną odległością, ale słabszymi notami za styl - był Norweg Anders Bardal. Najlepszy wśród Polaków Adam Małysz zajął z wynikiem 127,5 metra dopiero 17. pozycję. Dwa i pół metra bliżej lądował Stefan Hula. Odległość 121 metrów uzyskali natomiast Rafał Śliż i Kamil Stoch.

Najdłuższy skok serii próbnej przed drużynowym konkursem Pucharu Świata w niemieckim Willingen oddał Ville Larinto. Fin wylądował na 140. metrze. Adam Małysz uzyskał wynik 133 metrów. Półtora metra bliżej lądował Rafał Śliż. Znacznie słabiej spisali się dwaj pozostali reprezentanci Polski - Kamil Stoch i Stefan Hula.

Drugi wynik serii próbnej przed konkursem drużynowym - 139 metrów - uzyskał Norweg Tom Hilde, trzeci był Austriak Wolfgang Loitzl, który oddał skok na odległość 137,5 metra.

Czterech polskich skoczków wystąpi również w niedzielnym - indywidualnym - konkursie Pucharu Świata w niemieckim Willingen. Piątkowe kwalifikacje wygrał Austriak Marcus Eggenhofer, który skoczył 131,5 metra. Najlepszy wśród biało-czerwonych Adam Małysz uzyskał odległość 125,5 metra i zajął siódme miejsce.

Drugi wynik kwalifikacji miał Norweg Roar Ljokelsoey, który skoczył 129,5 metra, a trzeci był Japończyk Daiki Ito, który wylądował na 127 metrze. Kamil Stoch za skok na odległość 120 metrów został sklasyfikowany na 14. miejscu. Rafał Śliż był 27., a Stefan Hula 38.

Z zawodników zajmujących czołowe dziesięć pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, którzy nie musieli brać udziału w eliminacjach, najdalej skoczył Fin Harri Olli - 134 metry. W kwalifikacjach, podobnie jak w treningach, nie wzięli udziału lider i wicelider Pucharu Świata Austriak Gregor Schlierenzauer i Szwajcar Simon Ammann oraz Fin Ville Larinto.