Skoki narciarskie kobiet, sztafeta mieszana w biathlonie, narciarski half-pipe kobiet i mężczyzn oraz drużynowa rywalizacja w saneczkarstwie i łyżwiarstwie figurowym zostały włączone do programu igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku. Taką decyzję podjął Komitet Wykonawczy MKOl podczas posiedzenia w Londynie.

REKLAMA

Na następnych obradach MKOl ma rozpatrzyć propozycje dotyczące m.in. slopstyle'u w snowboardzie oraz konkurencji drużynowej w narciarstwie alpejskim.

Najdłuższą batalię o obecność na igrzyskach stoczyły zawodniczki uprawiające skoki narciarskie. MKOl odmówił kobietom prawa startu w ubiegłorocznych igrzyskach w Vancouver, tłumacząc, że do programu nie może być włączona dyscyplina, która nie ma zawodów międzynarodowych na najwyższym poziomie i jest uprawiana przez zbyt małą liczbę narciarek. Zawodniczki uznały to za dyskryminację.

Pierwsze w historii MŚ kobiet w 2009 roku wygrała Amerykanka Lindsey Van, a Puchar Kontynentalny w 2010 zdobyła prekursorka tej konkurencji Austriaczka Daniela Iraschko. Od przyszłego sezonu kobiety będą walczyć także o punkty Pucharu Świata, podobnie jak mężczyźni.

Skoki narciarskie są w programie olimpijskim od pierwszych zimowych igrzysk w 1924 roku. Jest to jednak jedna z niewielu konkurencji, zarówno letnich, jak i zimowych, w której do tej pory rywalizowali jedynie mężczyźni. Obecnie nowe sporty włączane do programu muszą respektować zasady równości płci.