Rosjanie rozgromili Słowaków 6:2 w finale hokejowych mistrzostw świata. Kilka godzin wcześniej brąz - dzięki wygranej 3:2 z Finami - wywalczyli Czesi.

Finał rozpoczął się po myśli Słowaków, którzy prowadzenie objęli już po... 66 sekundach gry. Celnym strzałem popisał się Zdeno Chara. W 10. minucie wyrównał wprawdzie Aleksander Sjomin, ale przewaga zespołu rosyjskiego - naszpikowanego gwiazdami ligi NHL - uwidoczniła się dopiero w drugiej tercji. Wtedy to "Sborna" zdobyła trzy gole. W 27. minucie spotkania na listę strzelców wpisał się Aleksander Piereżogin, a za nim podążyli Aleksiej Tiereszczenko i ponownie Sjomin. Temu ostatniemu dwukrotnie asystował zresztą kolega z Washington Capitals, Aleksander Owieczkin.

Na początku trzeciej tercji wynik na 5:1 podwyższył Paweł Dacjuk i losy meczu były już w zasadzie rozstrzygnięte. Wprawdzie w 50. minucie, korzystając z gry w przewadze, drugim celnym trafieniem popisał się Chara, ale Słowacy nie zdołali już nawet zbliżyć się do Rosjan. Imponujące zwycięstwo "Sborna" przypieczętowała na niespełna dwie minuty przed końcem spotkania. Krążek umieścił wtedy w słowackiej bramce Jewgienij Małkin.

Był to jedenasty gol Rosjanina w turnieju. Małkin może się więc cieszyć nie tylko ze złotego medalu, ale i z kilku cennych tytułów. Został królem strzelców mistrzostw i zwyciężył w klasyfikacji kanadyjskiej (uzbierał w sumie 19 punktów - 11 bramek i 8 asyst). Poza tym napastnik Pittsburgh Penguins otrzymał nagrodę dla najbardziej wartościowego zawodnika (MVP) turnieju, a jego nazwisko znalazło się w zespole All Star.

Nominację do tej szóstki otrzymali również najlepsi bramkarz i obrońca, czyli Słowacy Jan Laco i Zdeno Chara, oraz Rosjanin Ilja Nikulin, Norweg Patrick Thoresen (drugi w klasyfikacji kanadyjskiej z 18 punktami na koncie) i Szwed Henrik Zetterberg.

Rewanż za porażkę sprzed dekady

Zwycięstwem w Helsinkach Rosjanie zrewanżowali się Słowakom za porażkę w 2002 roku, kiedy to ich rywale jedyny raz w historii sięgnęli po złoty medal MŚ.

Dla hokeistów z Rosji to czwarty w historii tytuł mistrzów świata. Poprzednio "Sborna" triumfowała w 2009, 2008 i 1993 roku (oraz 22-krotnie pod szyldem Związku Radzieckiego).