Grzegorz Miętus jest jedynym Polakiem, który wywalczył awans do sobotniego indywidualnego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Willingen. Odpadli Marcin Bachleda, Andrzej Zapotoczny i Jakub Kot. Kwalifikacje wygrał Norweg Tom Hilde.

Hilde uzyskał 139,5 m. Drugie miejsce zajął Niemiec Martin Schmitt - 137,5 m, a trzecie Japończyk Fumihisa Yumoto - 136,5 m. W czołowej "10" kwalifikacji znalazło się trzech Niemców oraz po dwóch Norwegów i Czechów.

Z Polaków najlepiej spisał się Grzegorz Miętus, któremu 123,5 m wystarczyło do zajęcia 22. lokaty.

Pozostali nie wywalczyli prawa startu w konkursie głównym. Andrzej Zapotoczny po skoku na odległość 104,5 m zajął 43. miejsce, Jakub Kot uzyskał 108,5 m i był 47., Marcin Bachleda - 104,5 m - zajął 48. pozycję.

Zgodnie z nowym regulaminem, na wynik skoczka ma wpływ nie tylko uzyskana odległość, ale i współczynnik punktowy uwzględniający siłę i kierunek wiatru oraz długość rozbiegu.

Z czołowej "10" Pucharu Świata, która skakała treningowo, 133,5 m uzyskał Thomas Morgenstern, a 126,5 m wicelider klasyfikacji Pucharu Świata Austriak Gregor Schlierenzauer. W Willingen nie startuje Adam Małysz (6. miejsce w PŚ) oraz lider Szwajcar Simon Ammann.

W sobotę w Willingen odbędą się zawody indywidualne, a na niedzielę zaplanowano konkurs drużynowy.