Piłkarki ręczne Zagłębia Lubin zdobyły w Gnieźnie Puchar Polski. W finale pokonały Eurobud JKS Jarosław 34:25 (16:11). Drużyna Bożeny Karkut triumfowała w tych rozgrywkach już po raz ósmy w historii.

Lubinianki z dubletem kończą sezon 2022/23. Do mistrzostwa kraju, w sobotę dołożyły Puchar Polski. Finał rozgrywek po raz piąty z rzędu odbył się w Gnieźnie i hala im. Mieczysława Łopatki po raz kolejny okazała się szczęśliwa dla podopiecznych Bożeny Karkut, które triumfowały w niej po raz czwarty. Tylko przed rokiem wróciły do domu bez trofeum po porażce z drużyną z Kobierzyc.

Spotkanie było wyrównane i dość zacięte tylko przez pierwszy kwadrans. Piłkarki JKS-u grały skutecznie w ataku, a po golu Małgorzaty Trawczyńskiej prowadziły 5:3. Zagłębie rozkręcało się powoli, jarosławianki w pierwszej połowie miały kłopot z powstrzymaniem Darii Michalak, później nie mogły znaleźć recepty na coraz lepiej grająca defensywę rywalek. Bramkarka Barbara Zima popisała się kilkoma udanymi interwencjami, a Aneta Łabuda wykorzystywała kontrataki. Lubinianki zdobyły siedem bramek nie tracąc żadnej i wygrywały 13:7.

Niemoc JKS-u po ponad 11 minutach przerwała Trawczyńska wykorzystując rzut karny, ale nie zmieniło to sytuacji na boisku. Trener jarosławianek Łukasz Rybak wycofał bramkarkę, ale to nie przyniosło efektu, a Zima zapisała sobie gola rzucając przez całe boisko.

Wydawało się, że mistrzynie Polski mają już mecz pod pełną kontrolą, lecz piłkarki z Podkarpacia nie dawały za wygrana. Walentyna Kozimur nie myliła się praktycznie w żadnej sytuacji i przewaga Zagłębia zmalała do dwóch goli (20:18, 23:21). "Miedzowe" szybko jednak wróciły na właściwe tory - Emilia Galińska efektownym lobem pokonała Palinę Kucharczyk, a po chwili dwa szybkie ataki Kinga Grzyb zamieniła na kolejne bramki. Przewaga lubinianek w 48. minucie wynosiła już siedem goli (28:21) i na tym emocje się skończyły.

MVP spotkania została rozgrywająca Zagłębia Patricia Machado Matieli. Lubinianki zakończyły sezon bez porażki w lidze i Pucharze Polski.

Zagłębie Lubin - Eurobud JKS Jarosław 34:25 (16:11)

Zagłębie Lubin: Barbara Zima 1, Monika Wąż, Monika Maliczkiewicz - Aneta Łabuda 5, Natalia Pankowska 1, Wiktoria Kocińska, Joanna Drabik 1, Emilia Galińska 7, Kinga Grzyb 4, Daria Michalak 5, Karin Bujnochova 1, Karolina Kochaniak-Sala 6, Patricia Machado Matieli 2, Jovana Milojevic 1.

Eurobud JKS Jarosław: Palina Kucharczyk, Sabina Kubisztal - Moniky Bancilion 5, Aleksandra Dopsz, Małgorzata Trawczyńska 4, Sylwia Matuszczyk 2, Natalia Wołownik 2, Wiktoria Gliwińska 2, Walentyna Kozimur 7, Katarzyna Kozimur 3, Karolina Mokrzka, Łesia Smoliń, Kinga Strózik.