Maja Włoszczowska zdobyła w izraelskiej Hajfie srebrny medal mistrzostw Europy w kolarstwie górskim. Wicemistrzyni olimpijska minimalnie - po zaciętym finiszu - przegrała walkę o złoto ze Szwajcarką Katrin Leumann. Brązowy medal wywalczyła Włoszka Eva Lechner.

Niedosyt jest. Trudno by go nie było, gdy przegrywa się o mniej niż pół koła. Z drugiej strony odniosłam spory sukces, patrząc na to, jak wyścig się ułożył. Trasa była nie najlepiej oznakowana i czołówka źle pojechała, spadając na samym początku na ostatnie miejsca. Później musiałam się przebijać do przodu, co kosztowało mnie bardzo dużo sił - powiedziała Włoszczowska. Wyścig był potwornie trudny. Upał, kurz. Trasa praktycznie cała odsłonięta. Na ostatnim okrążeniu łapały mnie skurcze. Marzyłam tylko o tym, by dojechać do mety i nawet nie przypuszczałam, że będę w stanie powalczyć o zwycięstwo - dodała.

Bardzo dobrze pojechała jej koleżanka z ekipy CCC Polsat Polkowice Aleksandra Dawidowicz. W swoim debiucie w gronie elity zajęła ósme miejsce, finiszując m.in. przed słynną Norweżką Gunn-Ritą Dahle-Flesjaa. W pierwszej dziesiątce byłaby również Anna Szafraniec, gdyby nie defekt.

1.|Katrin Leumann|Szwajcaria|1:47.26 2.|Maja Włoszczowska|Polska|strata 0,049 s 3.|Eva Lechner|Włochy|23 s 4.|Sabine Spitz|Niemcy|35 5.|Esther Suss|Szwajcaria|53 6.|Lene Byberg|Norwegia|1.14 7.|Nathalie Schneitter|Szwajcaria|2.52 8.|Aleksandra Dawidowicz|Polska|3.56 ... 20.|Magdalena Sadłecka|Polska|13.52 24.|Anna Szafraniec|Polska|16.18

W kończącym mistrzostwa Europy w Hajfie wyścigu elity mężczyzn zwyciężył Czech Jaroslav Kulhavy. Polacy nie startowali.