Brytyjczyk Mark Cawendish z grupy HTC-Columbia wygrał piąty etap wyścigu kolarskiego Tour de France. Trasa liczyła 187,5 km i prowadziła z Epernay do Montargis. Liderem pozostał Szwajcar Fabian Cancellara (Saxo Bank).

Brytyjczyk odniósł jedenaste zwycięstwo etapowe w historii startów w TdF. W ubiegłym roku triumfował na sześciu etapach, a dwa lata temu był najszybszy w czterech. Drugie miejsce zajął w czwartek Niemiec Gerard Ciolek, a trzecie Norweg Edvald Boasson-Hagen.

25-letni Cavendish najszybciej finiszował z peletonu, w którym w czwartek nie doszło do upadków i kolizji między zawodnikami. Brytyjczyk, mimo zwycięstwa, w klasyfikacji wyścigu jest na 107. pozycji, ze stratą 9.11 do lidera Fabiana Cancellary, który zameldował się na mecie jako 32.

"To niesamowite, ponownie wygrałem etap. Chcę podziękować partnerom z zespołu. Gdyby nie ich pomoc na ostatnich kilometrach, nie miałbym szans. Poprzedniego dnia nie udało się zwyciężyć, ale dzisiaj mam nadzieję, że jeszcze nie raz pokażemy szybki finisz" - powiedział Cavendish na mecie.

Siedmiokrotny zwycięzca Tour de France Amerykanin Lance Armstrong (Team Radioshack) został sklasyfikowany na 30. pozycji i w wyścigu jest 18. ze stratą 2.30.

Wyścig zakończy się w niedzielę 25 lipca w Paryżu.

Miejsce | Zawodnik | Czas 1. | Mark Cavendish (W. Brytania/HTC-Columbia) | 4:30.50 2. | Gerald Ciolek (Niemcy/Milram) | 3. | Boasson Hagen (Norwegia/Sky) | 4. | Jose Rojas (Hiszpania/Caisse d'Epargne) | 5. | Thor Hushovd (Norwegia/Cervelo) | 6. | Sebastien Turgot (Francja/Bouygues Telecom) | 7. | Robbie McEwen (Australia/Katiusza) | 8. | Alessandro Petacchi (Włochy/Lampre) | 9. | Lloyd Mondory (Francja/Ag2r) | 10. | Tyler Farrar (USA/Garmin-Transitions) | wszyscy ten sam czas ... 151. | Sylwester Szmyd (Polska/Liquigas) | strata 35 s Miejsce | Zawodnik | Czas 1. | Fabian Cancellara (Szwajcaria/Saxo Bank) | 22:59.45 2. | Geraint Thomas (W. Brytania/Sky)| + 23 s 3. | Cadel Evans (Australia/BMC) | + 39 s 4. | Ryder Hesjedal (Kanada/Garmin-Transitions) | + 46 s 5. | Sylvain Chavanel (Francja/Quick Step) | + 1.01 s 6. | Andy Schleck (Luksemburg/Saxo Bank) | + 1.09 s 7. | Thor Hushovd (Norwegia/Cervelo) | + 1.19 s 8. | Aleksander Winokurow (Kazachstan/Astana) | + 1.31 s 9. | Alberto Contador (Hiszpania/Astana) | + 1.40 s 10. | Jurgen van den Broeck (Belgia/Omega Pharma-Lotto) | + 1.42 s ... 148. | Sylwester Szmyd (Polska/Liquigas) | + 18.47 s