Austriak Thomas Morgenstern wygrał w Wiśle Malince inauguracyjny konkurs Letniej Grand Prix w skokach narciarskich na igielicie. Najwyżej z Polaków - na dziewiątej pozycji - został sklasyfikowany Kamil Stoch. Zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2010/2011 wyprzedził prowadzącego po pierwszej serii Rosjanina Pawła Karelina oraz swojego rodaka Gregora Schlierenzauera.

Wisła Malinka po raz drugi gościła zawody Letniej GP. Przed rokiem odbyły się tu dwa konkursy, a zwycięzcami zostali Polacy: Adam Małysz i Kamil Stoch. Ten pierwszy zakończył już karierę, a nowy lider kadry rozpoczął letni sezon od miejsca pod koniec pierwszej dziesiątki.

W pierwszej próbie Stoch osiągnął 124,5 m i był dziewiąty. W finale uzyskał o metr więcej, jednak wystarczyło to jedynie do utrzymania pozycji.

Udanie zaprezentował się Maciej Kot, który z 21. pozycji na półmetku (119 m) awansował na 12. po lądowaniu na 120. metrze.

Po pierwszych przeciętnych próbach w drugiej klasę pokazali słynni Austriacy. Morgenstern atakował z ósmej pozycji, uzyskał 129 metrów i objął prowadzenie. Skaczący tuż po nim Schlierenzauer wyrównał ten wynik, ale miał lepsze warunki wietrzne, za które odjęto mu punkty, i nie zdołał wyprzedzić rodaka.

Rozdzielił ich dopiero prowadzący na półmetku Karelin. Oddał najdłuższy skok w zawodach - 129,5 m, ale Morgensterna wyprzedzić nie zdołał. Przegrał o 1,4 pkt, na co wpływ miał sprzyjający mu wiatr, gdyż łącznie był od Austriaka lepszy aż o 9,5 metra.

Z 11 Polaków, którzy zaprezentowali się w Wiśle, oprócz Stocha i Kota, punkty do klasyfikacji LGP zdobyli jeszcze: 15. Krzysztof Miętus, 17. Dawid Kubacki, 22. Stefan Hula, 24. Bartłomiej Kłusek i 29. Grzegorz Miętus - 29.

Austriak Thomas Morgenstern cieszy się ze zwycięstwa w konkursie Letniej Grand Prix w skokach narciarskich w Wiśle
Na podium w Wiśle stanęli Rosjanin Paweł Karelin - drugiem miejsce, Austriak Thomas Morgenstern - miejsce pierwsze oraz jego rodak Gregor Schlierenzauer - trzecia pozycja.
Lot Kamila Stocha w konkursie Letniej Grand Prix w Wiśle. Polak uplasował się na miejscu dziewiątym.
Lądowanie Pawłał Karelina. Rosjanin zajął drugie miejsce.
Zwycięski skok Thomasa Morgensterna w konkursie Letniej Grand Prix.
Najlepsi skoczkowie Letniej Grand Prix w Wiśle
Skocznia narciarska w Wiśle.
Łukasz Kruczek, trener polskiej kadry.

Po pierwszej serii odpadli Jan Ziobro (36.), Rafał Śliż (38.) oraz Piotr Żyła (46.). Natomiast Aleksander Zniszczoł został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.

Kolejne zawody Letniej GP zostaną rozegrane w środę w Szczyrku. Później skoczkowie przeniosą się na dwa konkursy, jeden drużynowy, do Zakopanego. Łącznie w tym sezonie odbędzie się 13, a rywalizacja zakończy się 3 października w niemieckim Klingethal.