​Piłkarze Zawiszy Bydgoszcz i Cracovii cieszą się z awansu do T-Mobile Ekstraklasy. Losy awansu ważyły się do ostatniej kolejki 1. ligi. Przed sobotnimi meczami szanse miały aż cztery zespoły - oprócz Zawiszy i Cracovii także Termalica Bruk-Bet Nieciecza i Flota Świnoujście. Dla Cracovii to powrót do najwyższej klasy rozgrywek po jednym sezonie przerwy, Zawisza ostatni raz grał w ekstraklasie 19 lat temu.

Przed ostatnią kolejką pierwszej ligi największe szanse na awans do piłkarskiej elity miały Zawisza i Termalica. Piłkarze z Bydgoszczy mieli najłatwiejsze zadanie, bowiem zmierzyli się na wyjeździe ze zdegradowaną już Polonią Bytom. Nie mieli większych problemów na boisku i gładko wygrali 4:0, zapewniając sobie awans z pierwszego miejsca w tabeli.

W dużo trudniejszej sytuacji była Termalica, która grała z Flotą - ciągle mającą minimalne szanse na awans. Piłkarze ze Świnoujścia musieli jednak wysoko wygrać z Termaliką i liczyć na korzystny wynik w innym meczu. Zwycięstwo było efektowne - 4:1, ale i to okazało się za mało. Flota nie zmieniła swojego czwartego miejsca w tabeli, natomiast zepsuła wieczór gościom z Niecieczy.

Ich porażkę wykorzystała Cracovia, która wygrała w Legnicy z Miedzią 3:1. Dzięki zwycięstwu wyprzedziła w tabeli Termalikę, zajęła drugie miejsce i także może świętować awans.