Więcej biletów dla Europy? "Futbol to cały świat"

Sobota, 28 marca 2015 (08:00)

Szef Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej Joseph Blatter zasugerował, że nie poprze wniosku UEFA o rozszerzenie puli miejsc dla Europy - z 13 do co najmniej 14 - w mistrzostwach świata w Rosji w 2018 roku.

"Świat nie kręci się wokół Europy. W ciągu 40 lat, które spędziłem w FIFA, moim zadaniem było rozszerzenie futbolu na cały świat. Zbliżyliśmy się do tego celu, ale proces nie jest zakończony" - napisał Blatter w magazynie FIFA "The Weekly". We wtorek w Wiedniu kongres UEFA postanowił, że Europa będzie się starać o dodatkowe miejsce podczas najbliższych mistrzostw świata.

19 z 32 czołowych drużyn w rankingu światowym wywodzi się z Europy. Nasze zespoły wygrały trzy ostatnie mundiale. To dobra baza, by ubiegać się o pakiet 13+1 na mundialu w Rosji - zaznaczył sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino.Blatter porównał kongres UEFA do... Kongresu Wiedeńskiego z 1815 roku, który ustalił nowe granice w Europie po rozgromieniu Francji przez koalicję antynapoleońską.

Kongres UEFA nie miał chyba na celu zastosować środków równie radykalnych - dodał Szwajcar, który w maju będzie starać się o kolejną reelekcję i w związku z tym rozważa powiększenie liczby uczestników mundialu z Afryki i Azji, by zapewnić sobie głosy przedstawicieli z tych regionów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Sport

RMF FM/PAP