To burzliwy początek 2015 roku dla "Barcy". Zwolniony został dyrektor sportowy klubu Andonie Zubizaretta. Ponadto Carles Puyol - były zawodnik tej drużyny - zdecydował się ustąpić z funkcji asystenta dyrektora sportowego.

Zwolnienie Zubizarrety było następstwem niedzielnej, rozczarowującej porażki w La Liga, kiedy to Barcelona przegrała 1-0 z Realem Sociedad. Głównym powodem takiej decyzji jest jednak przegrana apelacja od decyzji o zakazie transferowym, przez który hiszpański klub nie będzie mógł kupować nowych piłkarzy przez najbliższe 12 miesięcy. Zubizarreta był odpowiedzialny za transfery w klubie od czasu powrotu na Camp Nou (stadion FCB) w lipcu 2010 roku.

Zubizarreta nie był jedyną ikoną klubu, która opuściła Barcelonę w poniedziałek. Również Carles Puyol potwierdził kilka godzin później na Facebooku, że odchodzi z klubu. Te ostatnie trzy miesiące dały mi okazję by poznać klub od innej strony. Wiele się nauczyłem, za co jestem wdzięczny, ale teraz chcę spróbować innych rzeczy z innej perspektywy i w innych miejscach - napisał Puyol. Chciałbym wyrazić wielką wdzięczność wszystkim pracownikom, dyrektorom, prezydentowi oraz zarządowi sportowemu za zaufanie i pomoc przy podjęciu tej trudnej decyzji. Chciałbym móc powiedzieć wszystkim "do widzenia" - dodał.

Decyzja Sportowego Sądu Arbitrażowego, który uznał Barcelonę winną łamania zasad FIFA w sprawie zatrudniania nieletnich spowodowała zakaz sprowadzania do klubu piłkarzy w trakcie najbliższych dwóch okien transferowych. Hiszpański klub, który otrzymał także karę pieniężną w wysokości 455,000 dolarów stwierdził, że kara jest "nieproporcjonalna" i "nadmierna".

RMF FM/CNN

jt