Justyna Kowalczyk zajęła trzecie miejsce w biegu narciarskim na trzy kilometry techniką klasyczną w inaugurującym cykl Tour de Ski. Zawody odbywały się w Nowym Meście w Czechach. Pierwsze miejsce zajęła Virpi Kuitunen przed Aino Kaisą Saarinen (obie Finlandia). Kuitunen wygrała ubiegłoroczny cykl Tour de Ski.

Jak podkreślali obserwatorzy, walka o zwycięstwo była dramatyczna i emocjonująca. Nie udał się start liderce Pucharu Świata, Norweżce Astrid Jacobsen, która uplasowała na 18. pozycji. Czwarta była jej rodaczka Marit Bjoergen, która przed rokiem wygrała pierwsze zawody Tour de Ski.

Cykl Tour de Ski w tym sezonie składać się będzie z ośmiu startów na różnych dystansach. Pierwsze cztery konkurencje (po dwie kobiet i mężczyzn) odbędą się w Novym Meście.

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zdecydowała, że punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nie będą przyznawane po każdych zawodach Tour de Ski, lecz dopiero na koniec rywalizacji. Jej zwycięzca otrzyma 400 punktów, drugi 320, a trzeci 240 punktów. Punkty zdobędzie 30 najlepszych.