Meczami z Walią i Czechami rozpoczną piłkarze reprezentacji Polski przygotowania do przyszłorocznych mistrzostw Europy. W sumie przed startem turnieju w czerwcu 2016 roku biało-czerwoni rozegrają co najmniej cztery sparingi. Jak będą wyglądały przygotowania?

Meczami z Walią i Czechami rozpoczną piłkarze reprezentacji Polski przygotowania do przyszłorocznych mistrzostw Europy. W sumie przed startem turnieju w czerwcu 2016 roku biało-czerwoni rozegrają co najmniej cztery sparingi. Jak będą wyglądały przygotowania?
Grzegorz Krychowiak, Łukasz Piszczek i Kamil Glik fetują pierwszą bramkę strzeloną Irlandczykom w niedzielnym meczu na Stadionie Narodowym /Bartłomiej Zborowski /PAP

Po nocy spędzonej na świętowaniu awansu piłkarze reprezentacji Polski rozjechali się już do swoich klubów. Ponownie spotkają się w połowie listopada, na dwóch towarzyskich meczach. Pierwszy odbędzie się w Warszawie, a przeciwnikiem prawdopodobnie będzie Walia. Z kolei z Czechami najprawdopodobniej zagramy we Wrocławiu. Wszystko zostanie potwierdzone pod koniec tego tygodnia, gdy oba zespoły zakończą już swoje występy w eliminacjach Euro 2016.

W tym roku graliśmy już w Gdańsku i zagramy we Wrocławiu. W przyszłym planujemy sparingi w Krakowie i Poznaniu. Ale czasem musimy też zagrać taki mecz na Stadionie Narodowym, bo to jest dom piłkarskiej reprezentacji Polski - tłumaczył wybór Warszawy na gospodarza jednego ze sparingów prezes PZPN-u Zbigniew Boniek.

Jak jednak udało się nam ustalić, powody takiego obrotu sprawy są nieco bardziej prozaiczne. Związek musiał wcześniej zarezerwować termin na Narodowym, bo w tym czasie mogliśmy grać w barażach. A ponieważ udało się awansować bezpośrednio, został wolny termin, który trzeba było zagospodarować.

Co dalej? 12 grudnia w Paryżu odbędzie się losowanie grup Euro 2016. W zależności od tego, w których francuskich miastach przyjdzie nam zagrać, tam rozpoczną się poszukiwania bazy treningowej na czas turnieju.

Zimą piłkarze nie spotkają się na ani jednym zgrupowaniu. Adam Nawałka potwierdził, że ze względu na bardzo napięty kalendarz nie wróci do pomysłu organizowania zagranicznej eskapady tylko dla piłkarzy z naszej Ekstraklasy. Wczesną wiosną biało-czerwoni zagrają za to dwa sparingi w najsilniejszym składzie. Jak już zostało powiedziane: prawdopodobnie w Krakowie i Poznaniu.

Pod koniec maja rozpocznie się zaś ostatnie, przedturniejowe zgrupowanie. Cały czas rozważane są różne lokalizacje. Działacze nie wykluczają, że może się ono odbyć w którymś z polskich ośrodków.

Euro 2016 wystartuje 10 czerwca w Paryżu. Polacy w fazie grupowej zagrają trzy spotkania.

Chcielibyśmy zerwać z tradycją, że będą to mecze: otwarcia, o wszystko i o honor - podkreślił prezes Boniek.


(edbie)