Stadion Świętego Jakuba w Bazylei to największy szwajcarski obiekt przygotowany na piłkarskie mistrzostwa Europy. Tutaj swoje mecze grupowe rozegrają współorganizatorzy Euro, czyli Szwajcarzy; odbędą się także dwa ćwierćfinały i jeden półfinał. Jeśli Polska awansuje z drugiego miejsca w grupie, mecz ćwierćfinałowy może rozegrać w Bazylei.

Stadion w liczbach:

• Rok budowy: 2001

• Pojemność: 42 500

• Odległość od lotniska: 10 km

• Do centrum miasta: 3 km

Na trybunach St. Jakob Park zasiądzie 42 500 widzów. Więcej kibiców podczas mistrzostw pomieści tylko wiedeński Ernst-Happel-Stadion.

Poprzednik stadionu św. Jakuba nosił nazwę "Joggeli" i powstał z myślą o mundialu w 1954 roku. Po raz ostatni mecz odbył się na nim 13 grudnia 1998 roku, po czym obiekt został zburzony.

St. Jakob Park stanął na miejscu stadionu budowanego z myślą o mundialu w 1954 roku. Arena Joggeli gościła piłkarzy przez 44 lata; pod koniec 1998 roku zrównano ją z ziemią. Nowy stadion kosztował 135 milionów euro; budowano go przez dwa lata. Jednak od 2001 roku aż przez 5 lat trwały prace wykończeniowe i modernizacyjne na potrzeby Euro 2008. Remonty pochłonęły kolejne 12,2 mln euro.

W nocy bazylejski stadion upodabnia się do monachijskiej Alianz-Areny. Oba są w podobny sposób oświetlone - stadion w Bazylei rozświetla 4400 paneli tworzących iluminację w czerwono-białych barwach. Przy jego projekcie pracowali m.in. architekci, którzy zaplanowali wygląd stadionu olimpijskiego w Pekinie. Dodajmy, że na dachu stadionu – podobnie jak w Bernie – umieszczono baterie słoneczne.

Ale St. Jakob Park to nie tylko stadion piłkarski. To także mieszkania, klub fitness, trzypiętrowe centrum handlowe, dwupiętrowy parking na 680 samochodów, a nawet... dom starców ze 107 apartamentami. Na co dzień na obiekcie swoje spotkania rozgrywają piłkarze FC Basel.

Podobnie jak w przypadku trzech stadionów w Austrii, po ME trybuny obiektu w Bazylei zostaną ograniczone do pojemności 38 tys.