Były rosyjski kolarz Denis Mienszow, zwycięzca Giro d'Italia i Vuelta a Espana, został zdyskwalifikowany na dwa lata, począwszy od kwietnia 2013 roku. Powodem są nieprawidłowości wykryte w jego paszporcie biologicznym.

Jak poinformowała Międzynarodowa Unia Kolarska, anulowano również wyniki Rosjanina w Tour de France w latach 2009, 2010 i 2012, czyli w wyścigach, na których stwierdzono odchylenia w jego profilu morfologicznym. W 2010 roku był sklasyfikowany w "Wielkiej Pętli" na drugim miejscu za Luksemburczykiem Andy Schleckiem (po dyskwalifikacji za doping Hiszpana Alberto Contadora).

Mienszow nie startował od kwietnia 2013 roku, po tym jak wycofał się z wyścigu Dookoła Katalonii. Również w ubiegłym roku rosyjska prasa informowała, że zakończył karierę z powodu kontuzji kolana.

36-letni dziś były kolarz jest jedynym Rosjaninem na liście triumfatorów Vuelta a Espana, którą wygrał dwukrotnie (2005 - po dyskwalifikacji za doping Hiszpana Roberto Herasa, 2007) oraz trzecim - po Jewgieniju Bierzinie i Pawle Tonkowie - wśród zwycięzców Giro d'Italia (2009).