​Piłkarska reprezentacja Polski do lat 21 zremisowała w Thorshavn z Wyspami Owczymi 2:2 (1:0) w czwartym występie w eliminacjach mistrzostw Europy. We wtorek zajmujący drugą pozycję w grupie biało-czerwoni w Gdyni zmierzą się z prowadzącymi Duńczykami.

Wyspy Owcze - Polska 2:2 (0:1).

Bramki: 0:1 Dawid Kownacki (35-karny), 1:1 Meinhard Olsen (52-karny), 2:1 Bjarni Petersen (80), 2:2 Jakub Bartosz (90+4).

Żółte kartki: Bjarni Petersen, Karstin Hansen (Wyspy Owcze), Dawid Kownacki, Patryk Dziczek (Polska). Sędzia: Ferenc Karako (Węgry).

Polska: Tomasz Loska - Jakub Bartosz, Mateusz Wieteska, Paweł Bochniewicz, Robert Gumny - Jakub Piotrowski (62. Konrad Michalak), Patryk Dziczek, Szymon Żurkowski (75. Paweł Tomczyk), Bartosz Kapustka - Karol Świderski (62. Sebastian Szymański), Dawid Kownacki.

Trener polskiej młodzieżówki Czesław Michniewicz przed wylotem do Thorshavn spodziewał się trudnej przeprawy. Wspominał przy tym, że kłopoty jego piłkarzom mogą sprawiać nie tylko wietrzna pogoda czy sztuczne boisko, ale całkiem dobrze zorganizowany zespół gospodarzy.

Biało-czerwoni zaczęli jak na faworyta przystało i w 35. minucie objęli prowadzenie. Erlendur Magnusson sfaulował w polu karnym Szymona Żurkowskiego, a Dawid Kownacki wykorzystał rzut karny.

Kłopoty zaczęły się po przerwie. Kownacki nieprzepisowo powstrzymał Teita Jacobsena i tym razem gospodarze stanęli przed szansą z 11 metrów. Tomasza Loskę pokonał Meinhard Olsen i było 1:1.

W 80. minucie Bjarni Petersen zapewnił drużynie z Wysp Owczych prowadzenie. Polacy grali już wtedy w dziesiątkę, gdyż czerwoną kartką, po drugiej żółtej, chwilę wcześniej został ukarany Kownacki.

Biało-czerwoni wyrównali tuż przed końcowym gwizdkiem. Dośrodkowanie z rzutu rożnego Bartosza Kapustki na bramkę zamienił obrońca Jakub Bartosz.

Po czterech spotkaniach Polacy mają na koncie osiem punktów i są wiceliderem grupy 3., cztery za prowadzącą Danią, z którą zagrają we wtorek w Gdyni. Wcześniej ekipa Michniewicza wygrała w Gruzji 3:0, potem w Łodzi zremisowała z Finlandią 3:3 i pokonała na wyjeździe Litwę 2:0.

W mistrzostwach Europy, które w 2019 roku zostaną rozegrane we Włoszech i San Marino, zagra 12 drużyn. Włosi, jako gospodarze, mają zapewniony udział w turnieju.

Bezpośredni awans wywalczy dziewięć drużyn z pierwszych miejsc w swoich grupach. Natomiast cztery najlepsze zespoły z drugich pozycji utworzą dwie pary barażowe.