Koncepcję nowego dworca w Katowicach przygotowują wspólnie Ministerstwo Transportu, Urząd Miasta i PKP. Ma być gotowa w czerwcu. Nad stacją ma powstać nowoczesne centrum handlowo-usługowo-biurowe. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dworzec zostanie oddany do użytku do końca 2012 r. W planach jest rówież remont dworca w Chorzowie. Choć w tym przypadku dworzec to spore nadużycie.

Przed Euro 2012 mają zostać zmodernizowane główne linie o znaczeniu międzynarodowym. Według planów Polskich Linii Kolejowych, remonty mają objąć linie: z Wrocławia przez Katowice do Krakowa, z Katowic do Zebrzydowic i Zwardonia, a także tzw. magistralę węglową z Tarnowskich Gór do Gdyni.

Roboty mają umożliwić prowadzenie na zmodernizowanych trasach pociągów towarowych z prędkością do 120 kilometrów na godzinę, a osobowych do 160 kilometrów na godzinę. Dworzec w Katowicach ma zostać skomunikowany z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Zakłada się, że budowa tego odcinka potrwa do 2011 roku.