Raport w sprawie żużlowego GP w Warszawie: Zawiniła duńska firma przygotowująca tor

Czwartek, 23 kwietnia 2015 (11:17)

"Do PZMot-u trafił właśnie raport przewodniczącego jury, w którym wyraźnie napisano, że nawierzchnia toru została źle przygotowana" - zdradza w RMF FM prezes Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski. Jego zdaniem, to w zupełności wystarczy, by domagać się od firmy przygotowującej tor kary umownej za wydarzenia z soboty. Przypomnijmy, że po trzech godzinach nierównej walki z taśmą startową i torem, organizatorzy przerwali pierwszą rundę żużlowych mistrzostw świata na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Kacper Merk: Czy PZMot pozwie firmę organizującą mistrzostwa świata lub przygotowującą tor, za sobotnie wydarzenia na Stadionie Narodowym?

Andrzej Witkowski: Na razie nie chciałbym komentować medialnych doniesień dotyczących pozwu, czy też uruchomienia polisy ubezpieczeniowej firmy Ole Olsena. Sprawę przekazaliśmy w ręce dobrej, międzynarodowej kancelarii prawnej, która wysłała do Danii pismo z naszymi zarzutami. Liczymy, że uda się załatwić tą sprawę polubownie, na drodze negocjacji. Skierowanie jej do sądu jest ostatecznością, tym bardziej, że sądem właściwym byłaby tutaj nie Warszawa, a Kopenhaga - w przypadku firmy układającej tor - i Londyn - w przypadku organizatora mistrzostw świata. Poza tym należy pamiętać, że cały czas musimy współpracować z tymi podmiotami przy organizacji kolejnych rund żużlowej Grand Prix.

Czego oczekujecie od tych firm?

Żużlowa GP na Stadionie Narodowym przerwana. „Potrzebna konsultacja z prawnikami”

Z powodu fiaska organizacji żużlowej Grand Prix Polski potrzebna będzie konsultacja z prawnikami odnośnie nieodpowiedniego przygotowania toru przez firmę "Speed Sport" – zapowiedział wiceprezes Polskiego Związku Motorowego Michał Sikora. Wczorajsze zawody zostały przerwane po 12. biegu... czytaj więcej

W umowach między nami były zawarte kary, jakie każda ze stron będzie zmuszona ponieść, w przypadku niedotrzymania swoich zobowiązań. Nie mogę jednak mówić o ich wysokości.

Jesteście pewni, że to duńska firma zawiniła?

Ole Olsen w wywiadach potwierdził, że maszyna startowa była zepsuta, a naszym zdaniem to była główna przyczyna rozpoczęcia wszystkich problemów. Druga sprawa to kwestia toru. Duńczyk twierdzi, że ten był dobrze przygotowany, ale do PZMotu trafił właśnie raport przewodniczącego jury Anthony'ego Steela. Brytyjczyk nie pozostawia złudzeń, że nawierzchnia została kiepsko przygotowana. To nasze koronne dowody, na podstawie których zwróciliśmy się do firmy przygotowującej tor

Czy kibice mogą liczyć na jakąś rekompensatę za sobotnią imprezę?

Usłyszałem wczoraj u konkurencji, że rozważamy możliwość wpuszczenia ich za darmo na kolejne zawody, ale to jest nierealne, chociażby ze względu na liczbę osób, które w sobotę były na Stadionie Narodowym. Dopóki nie zostanie rozstrzygnięta kwestia odpowiedzialności prawnej i finansowej organizatora mistrzostw świata i firmy układającej tor, nie mogę mówić o jakimkolwiek zadośćuczynieniu. Od rozwiązania naszych problemów z Ole Olsenem jest uzależniony fakt, na co będziemy mogli pozwolić sobie w stosunku do kibiców. Proszę ich jednak, by uzbroili się w cierpliwość - ta sprawa nie rozwiąże się w ciągu kilku dni, bo teraz pisma wymieniają między sobą prawnicy.

(abs)

Artykuł pochodzi z kategorii: Sport

Kacper Merk