Hiszpan Carlos Sainz (Buggy) wygrał pierwszy etap Rajdu Dakar, który rozpoczął się w Peru. Krzysztof Hołowczyc (Mini) uzyskał szósty czas, a Adam Małysz (Toyota) uplasował się na 14. miejscu.

Pierwsza próba sportowa tegorocznej edycji legendarnego rajdu, rozegrana w okolicach Pisco, miała tylko 13 kilometrów i była dla jego uczestników zaledwie "rozgrzewką" przed kolejnymi, bardzo już długimi i morderczymi odcinkami. Wśród 90 kierowców samochodów najszybszy okazał się były rajdowy mistrz świata Hiszpan Carlos Sainz, wyprzedzając o osiem sekund Argentyńczyka Lucio Alvareza.

Na szóstym miejscu, ex aequo z dwoma innymi kierowcami, uplasował się Krzysztof Hołowczyc, tracąc do zwycięzcy 34 sekundy. Udanie rozpoczął rajd Adam Małysz. Na pierwszym punkcie kontrolnym plasował się w czołowej dziesiątce, na mecie uzyskał 14. czas, gorszy od Sainza o 46 sekund.

Zaciętą walkę o zwycięstwo stoczyli motocykliści - Francisco Lopez (Chile) i Holender Frans Verhoeven. O sekundę szybszy okazał się Chilijczyk. Z trójki polskich motocyklistów najwyżej - na 12. miejscu - uplasował się Jakub Przygoński, który miał czas gorszy od zwycięzcy o 30 sekund. Marek Dąbrowski był 37., a Jacek Czachor 39.

Rywalizację quadów wygrał Peruwiańczyk Ignacio Flores. Rafał Sonik zajął ósme miejsce, ze stratą 43 sekund, a Łukasz Łaskawiec był 24. - strata 1.52.