Rafał Sonik rezygnuje ze startu w Rajdzie Dakar

Czwartek, 26 listopada 2020 (11:35)

Zwycięzca Rajdu Dakar w kategorii quadów w 2015 roku Rafał Sonik zrezygnował z udziału w tej imprezie w roku 2021. Decyzja wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem finansowym.

Start tej najtrudniejszej terenowej imprezy świata, która po raz drugi odbędzie się w Arabii Saudyjskiej, wyznaczono na 2 stycznia 2021 roku w Dżuddzie. Metę 43. edycji Rajdu Dakar zaplanowano w tym samym mieście 13 dni później.

Rafał Sonik zapowiedział, że udziału w imprezie nie weźmie.

"Serce ciągnie mnie na Dakar, mam ogromny głód ścigania, ale rozsądek każe zostać" - powiedział.

"Dakar to jak co roku spora inwestycja, a w najbliższej edycji dość ryzykowna. Zgodnie z protokołami bezpieczeństwa, jeśli którykolwiek z członków zespołu będzie mieć pozytywny wynik testu na Covid-19, cały team będzie zdyskwalifikowany. Oczywiście rajd, podobnie jak Tour de France będzie odbywać się w "bańce", do której nie będzie mieć wstępu nikt nie przebadany, jednak ryzyko jest zbyt duże. Przedyskutowaliśmy różne możliwe scenariusze z moim zespołem i doszliśmy do wniosku, że to zdecydowanie za wiele niewiadomych oraz czynników, na które nie mamy wpływu. W obecnych warunkach gospodarczych byłaby to po prostu nieodpowiedzialna decyzja" - wyjaśnił zawodnik, który od dwunastu lat sam finansuje swoje starty.

Rafał Sonik ma za sobą 11 startów w Dakarze. Zwyciężył w 2015 roku, w 2014 był drugi oraz trzykrotnie uplasował się na najniższym stopniu podium.


Artykuł pochodzi z kategorii: Sport

Joanna Potocka

RMF FM/PAP