Adam Małysz wygrał kwalifikacje do popołudniowych zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich w norweskim Lillehammer. W konkursie głównym z Polaków wystąpi jeszcze Kamil Stoch.

Małysz w kwalifikacjach uzyskał 135 m i z notą 137,6 pkt zdecydowanie wyprzedził rywali. Drugie miejsce zajął najlepszy na porannym treningu Austriak Martin Koch - 130,7 pkt (132,0 m), a trzeci był Norweg Lars Bystoel - 123,5 pkt (128,0 m). Polak wygrał kwalifikacje po raz trzeci z rzędu. Wcześniej był w nich najlepszy przed dwoma konkursami w fińskim Kuopio, ale później zajął siódme i dwunaste miejsce.

Lepszy wynik od Małysza uzyskało dwóch zawodników, którzy nie musieli walczyć o prawo startu w konkursie. Drugi obecnie w klasyfikacji generalnej PŚ Gregor Schlierenzauer poszybował na odległość 143 metrów, a zdobywca "Kryształowej Kuli", jego rodak Thomas Morgenstern wylądował sześć metrów bliżej.

Do konkursu głównego z czwórki Polaków zakwalifikował się jeszcze Kamil Stoch, który z notą 97,2 pkt za skok na odległość 114,5 m został sklasyfikowany na 27. pozycji.

Maciej Kot, który skoczył 105,5 m i uzyskał notę 78,0 pkt, zajął 41. miejsce, czyli pierwsze które nie dawało awansu do konkursu głównego. Piotr Żyła - 68,8 pkt za skok na odległość 101,5 m -

zajął 52. miejsce w gronie 55 zawodników startujących w kwalifikacjach.

Pierwotnie trening i kwalifikacje do zawodów w Lillehammer miały się odbyć w czwartek, ale z powodu zbyt silnego wiatru zostały przełożone na piątkowy poranek. Pierwszą serię konkursową zaplanowano na godz. 17.00.