Kanadyjkarze Tomasz Barniak (OKSW Olsztyn) i Wiktor Głazunow (AZS AWF Gorzów Wlkp.) wygrali wyścig C2 500 m w zawodach kajakarskiego Pucharu Świata w Belgradzie. Na podium trzykrotnie stanęły też kajakarki.

Barniak i Głazunow, prowadzeni od kilku miesięcy przez nowego trenera kadry Marka Plocha, wyprzedzili o ponad pół sekundy reprezentantów Mołdawii Ilie Sprinceana i Olega Nutę. Ósme miejsce w tym wyścigu zajęli Vincent Słomiński (Stomil Poznań) i Mateusz Kamiński (OKSW Olsztyn).

Na drugiej pozycji w K2 500 m uplasowały się trzykrotna medalistka olimpijska Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz) oraz Anna Puławska (AZS AWF Gorzów Wlkp.). Polki przegrały o blisko sekundę z Niemkami Franziską Weber i Tiną Dietze.

Godzinę później Mikołajczyk i Puławska ponownie zajęły drugie miejsce, startując w czwórce na tym samym dystansie razem z Dominiką Włodarczyk (Zawisza Bydgoszcz) i Katarzyną Kołodziejczyk (KTW Kalisz). Podopieczne trenera Tomasza Kryka zostały wyprzedzone o 0,483 s przez Francuzki.

Trzecie miejsce zajęła Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz) w K1 200 m. Srebrna medalistka olimpijska z Rio de Janeiro w tej konkurencji musiała uznać wyższość Szwedki Linnei Stensils i Słowenki Speli Janic.

Tuż za podium w K2 200 m finiszowały Kołodziejczyk i Karolina Markiewicz (AZS PO Opole). Ponadto w wyścigach C1 200 m Dorota Borowska (NOSiR Nowy Dwór Maz.) była szósta, a Michał Łubniewski (Stomil Poznań) - siódmy.

Inni reprezentanci Polski nie awansowali do finałów A. Włodarczyk wygrała finał B w K1 200 m, zajmując ostatecznie 10. miejsce. W C1 200 m Barniak był drugi w finale B (łącznie 10.), w C2 200 m Magda Stanny (Warta Poznań) i Iwona Czarnecka (Spójnia Warszawa) uzyskały trzeci wynik (12.), a w C1 200 m Stanny popłynęła najszybciej w finale C (19.).

Podobnie jak przed tygodniem w Szegedzie, słabo wypadli kajakarze, W niedzielę najwyższe, dziesiąte miejsce zajął Bartosz Stabno (Posnania), zajmując drugą lokatę w finale B na 500 m. Tuż za nim uplasował się Rafał Rosolski (UKS Dojlidy Białystok). Czwórka na dystansie 500 m - Dorian Kliczkowski, Paweł Kaczmarek (obaj AZS AWF Gorzów Wlkp.), Patryk Świtalski (Spójnia Warszawa), Sławomir Witczak (Energetyk Poznań) - była piąta w finale B (w sumie 13. miejsce), a w sprincie Denis Ambroziak (KSC Olsztyn)... ostatni w finale C (27.).

W stolicy Serbii wystartują jeszcze Kamiński i Mateusz Zuchora (Oławski Klub Kajakowy Wrocław) oraz Magda Stanny na dystansie 5000 m.

W sobotę dwukrotnie na podium stanęli kanadyjkarze: Słomiński i Kamiński na drugim stopniu w C2 1000 m oraz Tomasz Kaczor (Warta Poznań) na trzecim w C1 1000.

Zawody w Belgradzie były trzecią, ostatnią serią Pucharu Świata. Kolejną ważną imprezą międzynarodową będą mistrzostwa Europy w Płowdiw (14-16 lipca).