Złoci medaliści igrzysk w Londynie - Francuzi, a także Rosjanie i Serbowie będą rywalami polskich piłkarzy ręcznych w grupie C podczas Mistrzostw Europy w Danii, które zostaną rozegrane 12-26 stycznia 2014 roku. Losowanie odbyło się w piątek w Herning.

W finale ubiegłorocznej olimpiady trójkolorowi pokonali Szwedów 22:21 i tym sam powtórzyli sukces z Pekinu. Francuzi w ostatnich latach dwukrotnie wygrywali mistrzostwa świata - w 2009 i 2011 roku - a w mistrzostwach kontynentu triumfowali przed trzema laty.

Z kolei Serbowie rok temu, w roli gospodarza, dotarli do finału ME. W spotkaniu o złoto przegrali z Danią 19:21.

16 drużyn powalczy podczas mistrzostw

W przyszłorocznym turnieju wystąpi 16 drużyn, które w pierwszej fazie mistrzostw będą podzielone na cztery grupy. Wicemistrzowie olimpijscy z Londynu - Szwedzi spotkają się w grupie D z Czarnogórą, Chorwacją i Białorusią. Broniący trofeum Duńczycy w grupie A zagrają z Czechami, Austrią i Macedonią.

Do rundy zasadniczej ME 2014 zakwalifikują się po trzy najlepsze zespoły z każdej grupy (Polacy walczyć będą w Aarhus), z zaliczonymi wynikami w bezpośrednich meczach. W przypadku awansu biało-czerwoni rywalizować będą z grupą "szwedzką".

Medaliści duńskich zawodów, obok Hiszpanii, która broni tytułu (w ME ich przeciwnikami w gr. B będą Islandia, Norwegia i Węgry), mają zapewniony bezpośredni awans do MŚ 2015 w Katarze.