Polscy hokeiści w swoim drugim meczu podczas mistrzostw świata dywizji I rozgrywanych w Tallinie niespodziewanie przegrali z Litwą 1:2.

Podopieczni Rudolfa Rohaczka w niedzielę wygrali w niezłym stylu z gospodarzami turnieju 3:1 i wydawało się, że z Litwinami również powinni sobie poradzić. Polacy posiadali przewagę, ale razili nieskutecznością. Zwłaszcza gra w przewadze naszego zespołu pozostawiała sporo do życzenia.

Po pierwszej tercji nic nie zapowiadało, że biało-czerwoni mogą zejść z lodu pokonani. W 13. minucie Polacy grali w przewadze. Ładną akcję przeprowadziła dwójka Zbigniew Podlipni i Jarosław Różański. Drugi z wymienionych posłał z bliska krążek do pustej bramki.

Polacy mieli dużą przewagę, ale fatalnie pudłowali. Znakomicie w bramce litewskiej spisywał się także Arunas Aleinikovas, który wiele razy uchronił zespół przed utratą gola.

W trzeciej tercji rywale pokazali naszym hokeistom, jak należy wykorzystywać grę w przewadze. Kiedy Polacy grali w liczebnym osłabieniu, Rafał Radziszewski dwukrotnie musiał wyciągać krążek z siatki. Rozpaczliwe próby zmiany rezultatu w końcówce spotkania (wycofanie bramkarza) nie przyniosły rezultatu. Polacy mieli w Tallinie walczyć o awans do elity, ale po tej porażce ich szanse zmalały niemal do zera.

Hokeiści Litwy w ostatnim okresie poczynili znaczny postęp. Mają utalentowanych graczy, występujących w zagranicznych klubach. Ich największa obecnie gwiazda, Dainius Zubrus (nie przyjechał do Tallina) jest jednym z cenionych zawodników w klubie NHL, Washington Capitals. Progres reprezentantów Litwy nie jest jednak na tyle znaczący, by musieli z nimi przegrywać polscy hokeiści. W światowym rankingu oba zespoły dzieli kilka miejsc (Polska - 21, Litwa 27) i wydawało się to oddawać znaczącą różnicę między oboma zespołami. Wynik poniedziałkowego meczu nakazuje zrewidować taką opinię.

Poniedziałkowy mecz rozpoczął się pod złym znakiem dla Polaków. Realizatorzy transmisji telewizyjnej w Tallinie, wprowadzając na ekrany podstawowe informacje w tzw. paskach - przed rozpoczęciem spotkania napisali: Polska - Litwa 1:3. Niewiele się pomylili.

W drugim poniedziałkowym meczu mistrzostw świata dywizji 1 hokeiści Holandii wygrali z Chorwacją 5:1 (1:0, 2:0, 2:1).