Quady - czterokołowe wszędołazy, idealne do sportu i wakacyjnej rekreacji. 70 koni mechanicznych, jazda z dużą prędkością po niedostępnym terenie jest nie lada frajdą, ale w tej szaleńczej jeździe czasami można zapomnieć o granicach zdrowego rozsądku. Prezentujemy specjalny poradnik sześciokrotnego mistrza Polski w quadach Rafała Sonika, o tym jak jeździć bezpiecznie.

Quadem tylko pozornie jeździ się łatwo - mówi pierwszy Polak, który stanął na podium najdłuższego i najtrudniejszego Rajdu Dakar. Jak zaznacza, te pojazdy są szybkie, ciężkie i niestabilne.

Podstawowe zabezpieczenie to kask i gogle - dodaje Sonik. Zawodnik, który występuje na światowych trasach w barwach RMF FM podkreśla, że bardzo pomocna jest także specjalna klatka zabezpieczająca i twarde buty.

T-shirt i szorty to nieodpowiedni strój na jazdę na quadzie - twierdzi sportowiec.

Trzeba mieć świadomość, że w trudnym terenie z quadem może stać się wszystko - zaznacza i dodaje, że nie wolno jeździć "na zaufanie".

Jak podkreśla, nie wolno uczyć się jeździć na quadzie na skałach i szutrowych drogach. Najlepsze do tego celu są otwarte, duże przestrzenie - najlepiej o podłożu piaszczystym lub trawiastym.