Piłkarska kadra do lat 21 poznała rywali w eliminacjach do młodzieżowych mistrzostw Europy. Turniej odbędzie się w Czechach w 2015 roku. Będzie można na nim wywalczyć olimpijską kwalifikację, na którą polscy piłkarze czekają ponad 20 lat. Czy tym razem jest szansa na sukces?

Biało-czerwoni w eliminacjach powalczą ze Szwecją, Turcją, Grecją i Maltą. Byliśmy losowani ze słabego, przedostatniego koszyka, więc wyniki trzeba przyjąć z umiarkowanym optymizmem. W końcu nie trafiliśmy choćby na Hiszpanów, Niemców czy Portugalczyków.

Eliminacje będą bardzo ważne, bo stanowią pierwszy etap eliminacji do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. O awans nie będzie łatwo. Do baraży awansuje 10 zwycięzców grup i 4 drużyny z drugich miejsc z najlepszym bilansem. Na mistrzostwa pojedzie więc 7 ekip, a stawkę finalistów uzupełnią oczywiście gospodarze Czesi. Na igrzyska pojadą tylko medaliści europejskiego czempionatu.

Bogactwo trenera w linii pomocy

Ostatnio nasi juniorzy nas nie rozpieszczali. Jedyny sukces to brąz mistrzostw Europy kadry U-17 prowadzonej przez Marcina Dornę, szkoleniowca, który teraz będzie odpowiadał za zespół U-21.

Wydaje się, że Dorna choć zadanie ma trudne, to dysponuje także wyjątkowo dobrymi piłkarzami. Szczególnie druga linia powinna być naszym atutem. Mogą w niej zagrać choćby Rafał Wolski, już z Fiorentiny, Paweł Wszołek, czy Dominik Furman - wszyscy debiutowali już w dorosłej kadrze. Piotr Zieliński z Udinese zdążył zadebiutować już w Serie A, a Karolem Linetty z Lecha interesowała się już choćby Borussia Dortmund. W odpowiednim wieku są także Michał Żyro czy Szymon Drewniak.

W obronie liderem może być Marcin Kamiński - grał już w kadrze podobnie jak Filip Modelski. Do tego Adam Pazio czy Julien Tadrowski, czy znany Dornie z U-17 Gracjan Horoszkiewicz z Herthy Berlin. Na bramce może grać Wojciech Pawłowski (Udinese) czy Filip Bednarek (Twente).

W napadzie też trenerzy będą mieli sporo możliwości. Do ich dyspozycji są Arkadiusz Milik, Martin Kobylański, Mariusz Stępiński, Kacper Przybyłko czy ostatnio kontuzjowany Jakub Świerczok. To oczywiście nie wyczerpuje wyboru Dorny, który w notesie ma na pewno jeszcze co najmniej kilkanaście nazwisk. Na papierze wygląda to jednak bardzo przyzwoicie.

Eliminacje zaczniemy w czerwcu meczem z Maltą. Do końca roku zagramy większość spotkań. W 2014 roku we wrześniu czeka nas jeszcze potyczka z Grecją.

Mecze Polaków w eliminacjach młodzieżowych Mistrzostw Europy:

7.06 - Polska - Malta

14.08 - Polska - Turcja

6.09 - Szwecja - Polska

11.10 - Polska - Szwecja

15.10 - Turcja - Polska

15.11 - Malta - Polska

19.11 - Polska - Grecja

9.09.2014 - Grecja - Polska