Szwedka Hanna Falk wygrała zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich w sprincie na 1,2 km techniką klasyczną w estońskiej miejscowości Otepaeae. Wyprzedziła wiceliderkę klasyfikacji generalnej Słowenkę Petrę Majdic i Finkę Aino-Kaisę Saarinen. Prowadząca w Pucharze Świata Justyna Kowalczyk odpadła w półfinale i ostatecznie zajęła siódme miejsce.

Polska biegaczka w dobrym stylu rozpoczęła niedziele zawody, uzyskując drugi czas eliminacji. Przegrała tylko z Finką Saarinen. Równie udanie pobiegła w ćwierćfinale. Co prawda też była druga - za Szwedką Idą Ingemarsdooter - ale jej awans do półfinału ani przez chwilę nie był zagrożony.

Kłopoty zaczęły się dopiero w trzecim występie, którego stawką był finał. Po startowej prostej Kowalczyk pozwoliła się zamknąć rywalkom i spadła na piąte miejsce. Do tego na najostrzejszym na trasie zakręcie zderzyła się z reprezentującą Kanadę Darią Gaiazovą. Narty obu zawodniczek szczepiły się i Polka straciła do czołówki kilkanaście metrów. Na pozostałej części dystansu pokazała wprawdzie wielką wolę walki i ambicję i dogoniła rywalki, ale mimo energicznego finiszu linię mety minęła jako trzecia. Bieg z jej udziałem był jednak wolniejszy niż pierwszy z półfinałów, co oznacza, że Polka straciła szanse na awans nawet jako tzw. szczęśliwa przegrana.

W finale do ostatnich metrów wydawało się, że kolejne zwycięstwo odniesie największa specjalistka od sprintów - Petra Majdic. Na finiszu wyprzedziła ją jednak 20-letnia Szwedka Hanna Falk i Słowenka dotarła na metę jako druga. Trzecia była Saarinen.

Do "30" z eliminacji nie zdołały awansować pozostałe reprezentantki Polski: 39. miejsce zajęła Sylwia Jaśkowiec, 45. rezultat uzyskała Kornelia Marek, a Paulina Maciuszek była 52.

W niedzielę Kowalczyk, która w sobotę triumfowała w biegu na 10 km techniką klasyczną, straciła do Majdic 44 pkt, ale w klasyfikacji Pucharu Świata po 19 z 31 zawodów ma nad nią 78 pkt przewagi. Dorobek liderki to 1225 pkt, Słowenka zgromadziła do tej pory 1147 pkt, a trzecia w klasyfikacji Saarinen - 909.

Za tydzień biegaczki rywalizować będą w rosyjskim Rybińsku.