​Orlen Warsaw Marathon: Henryk Szost mistrzem Polski

Niedziela, 13 kwietnia 2014 (15:58)

Etiopczyk Tola Tadesse, brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw świata w Moskwie, wynikiem 2:06.54 został zwycięzcą 2. Orlen Warsaw Marathon. Mistrzem Polski na dystansie 42 km 195 m został Henryk Szost (WKS Grunwald Poznań) - 2:08.54.

Szost, najlepszy Europejczyk w igrzyskach w Londynie, gdzie był dziewiąty, i rekordzista kraju (2:07.39), w niedzielę uzyskał trzeci wynik. Przegrał jeszcze z Kenijczykiem Levym Matebo Omarim - 2:08.07.

Od niedzieli Tadesse jest zawodnikiem, który najszybciej pokonał w Polsce 42 km 195 m. Wcześniej liderem był Kenijczyk John Sammy Kibet, który we wrześniu 2011 roku uzyskał 2:08.17.

Na dystansie 10 km triumfował jego rodak Martin Mukule - 29.03. W obu biegach wystartowało ok. 20 tys. osób z 40 krajów.

Wyniki 84. mistrzostw Polski w maratonie mężczyzn:

1. Henryk Szost (WKS Grunwald Poznań) 2:08.54

2. Emil Dobrowolski (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) 2:14.37

3. Błażej Brzeziński (WKS Śląsk Wrocław) 2:15.03

4. Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań) 2:18.19

5. Łukasz Grajcar (CKS Budowlani Częstochowa) 2:28.24

6. Kacper Piech (WKS Wawel Kraków) 2:30.25

Wyniki 2. Orlen Warsaw Marathon:

mężczyźni:

1. Tola Tadesse (Etiopia) 2:06.54

2. Levy Matebo Omari (Kenia) 2:08.07

3. Henryk Szost (Polska) 2:08.54

4. Evans Cheruiyot (Kenia) 2:09.04

5. Bacha Megeyso (Etiopia) 2:09.34

6. Edzio Telo (Etiopia) 2:09.50

kobiety:

1. Bizuayehu Ehile (Etiopia) 2:30.28

2. Iwona Lewandowska (Polska) 2:32.41

3. Maryna Damasiewicz (Białoruś) 2:33.54

4. Radija Adlo (Etiopia) 2:33.57

5. Katarzyna Kowalska (Polska) 2:34.56

6. Tafa Askale (Etiopia) 2:39.09

niepełnosprawni na wózkach (handbike):

mężczyźni:

1. Arkadiusz Skrzypiński (IZO-BLOK Start Szczecin) 1:08.54

2. Rafał Wilk (Start Szczecin) 1:08.55

3. Krystian Giera (Start Szczecin)  1:12.09

kobiety:

1. Monika Pudlis (IKS Smok Lotos Orneta) 1:46.06

2. Katarzyna Goncerz (DSS-GTM Start Bielsko-Biała) 1:46.19

3. Katarzyna Zubowicz (IKS Smok Lotos Orneta) 1:56.04

Wyniki biegu na 10 km:

mężczyźni"

1. Martin Mukule (Kenia) 29.03

2. David Kiprono Metto (Kenia) 29.05

3. Edwin Kimurer (Bahrajn) 29.13

4. Launen Kwalia (Kenia) 29.16

5. Krystian Zalewski (UKS Barnim Goleniów) 29.17

6. Szymon Kulka (ULKS Lipinki) 29.23

...

39. Marcin Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) 31.29

63. Adam Kszczot (RKS Łódź) 32.51

kobiety

1. Swietłana Kudelicz (Białoruś) 32.43

2. Letebran Gebreslasea (Etiopia) 32.53

3. Areba Damaris (Kenia) 33.07

4. Tatiana Wilisowa (Ukraina) 33.17

5. Dominika Nowakowska (LKB im. Braci Petk Lębork) 33.22

6. Olena Burkowska (Ukraina) 33.32

7. Renata Pliś (MKL Maraton Świnoujście) 34.02

(jad)

Artykuł pochodzi z kategorii: Sport