35. edycja Rajdu Dakar ruszy 5 stycznia 2014 roku i potrwa do 18 stycznia - ogłosili organizatorzy imprezy. Już 6 raz trasa została poprowadzona po Ameryce Południowej. Tym razem jednak kierowcy ominą Peru, ale zawitają do Boliwii.

Zobacz mapę Rajdu Dakar 2014

35. Rajd Dakar rozpocznie się w argentyńskim Rosario. Meta będzie się znajdować z chilijskim Valparaiso leżącym u wybrzeży Pacyfiku. Po drodze kierowcy przejadą przez Boliwię, która będzie 28 państwem w historii goszczącym najtrudniejszy rajd świata. Poszkodowani mogą czuć się kibice w Peru, bo tym razem emocje ich ominą.

Jestem ciekawy, jak w szczegółach będzie wyglądała nowa trasa. Tego nikt dokładnie jeszcze nie wie, z tego co jednak się orientuję oraz dowiedziałem się od boliwijskich zawodników, to w głównej mierze pojedziemy przez góry. Nawigacja będzie szlakowa, co oznacza jeszcze bardziej skomplikowane dla mnie zadanie, jako nawigatora w załodze samochodowej. Reszta trasy kolejnej edycji rajdu jest mi dość dobrze znana - komentował Marek Czachor, który w najbliższym Dakarze pojedzie nie na motocyklu, ale po raz pierwszy samochodem razem z Markiem Dąbrowskim. Startujemy z Argentyny, zaraz na początku wjeżdżamy w wymagające góry, oczywiście organizator nie zapomniał o ekstremalnie trudnym odcinku Fiambala. Później wkraczamy w nieznane, czyli boliwijskie tereny, a następnie kierujemy się nad chilijskie wybrzeże, gdzie będziemy musieli zmierzyć się z pustynią, piaskami fesz-fesz i otwartymi przestrzeniami  - wyliczał.

Zupełnie nowe trasy w Boliwii to nie jedyne utrudnienie, które czeka na uczestników Dakaru. Organizatorzy zapowiadają, że przygotują jeszcze więcej etapów maratońskich - dni rajdowych, pomiędzy którymi nie można korzystać z pomocy mechaników, a motocykliści mogą dokonywać napraw wyłącznie z użyciem części, które zabrali ze sobą. Poza tym odcinki specjalne mają być jeszcze dłuższe niż dotychczas.

Frekwencja rajdu ma być w przyszłym roku rekordowa. Oczywiście, na imprezie nie zabraknie Polaków. Oprócz załogi Czachor-Dąbrowski na pewno na Dakarze pojawią się Adam Małysz i Krzysztof Hołowczyc, motocyklista Jakub Przygoński i quadowcy - Łukasz Łaskawiec i Rafał Sonik. Niewykluczone, że na starcie stanie także Leszek Kuzaj.