Były fiński skoczek narciarski i czterokrotny mistrz olimpijski Matti Nykaenen nie trafi do aresztu. Sąd zakazał mu jednak zbliżania się do żony. Zawodnik w święta zranił kobietę nożem. Będzie odpowiadał z wolnej stopy za spowodowanie ciężkich obrażeń i groźby. Początkowo Matti Nykaenen miał odpowiadać za usiłowanie zabójstwa, sędzia zmienił jednak kwalifikację prawną czynu.

To nie pierwszy taki „wyskok” fińskiego zawodnika. Już wcześniej Nykaenen nękał swoją żonę. Tym razem pociął jej twarz nożem, dusił paskiem od szlafroka i groził zabójstwem.

Trzy lata temu Matti Nykaenen został skazany za pobicie swojej żony na cztery miesiące pozbawienia wolności. Rok wcześniej sąd wymierzył mu karę 26 miesięcy więzienia w zawieszeniu za ugodzenie nożem przyjaciela.

Matti Nykaenen przeszedł do historii narciarstwa, zdobywając w Calgary w 1988 roku jako pierwszy skoczek trzy złote medale olimpijskie. Cztery lata wcześniej w Sarajewie zdobył dwa medale - triumfował na dużej skoczni, a na średniej był drugi. W plebiscycie na najlepszych sportowców stulecia w Finlandii zajął drugie miejsce.