Michał Kwiatkowski walczy o medal kolarskich mistrzostw świata w Bergen. Polak, który zdobył tęczową koszulkę w 2014 roku w Ponferradzie, wymieniany jest w gronie faworytów. W dwóch ostatnich latach triumfował Słowak Peter Sagan. Kwiatkowski chciałby w Norwegii ukoronować zdaje się najlepszy sezon w karierze. Wiosną został pierwszym polskim kolarzem, który wygrał tzw. monument, klasyk Mediolan-San Remo. Zwyciężył też w innym włoskim klasyku – Strade Bianche. W lipcu był kluczowym pomocnikiem triumfatora Tour de France Chrisa Froome’a i tylko o sekundę przegrał z Maciejem Bodnarem etap jazdy indywidualnej na czas w Marsylii. Dodatkowo pod koniec tego miesiąca był najlepszy w Clasica San Sebastian.

Polak do mistrzostw świata przygotowywał się od początku sierpnia. Na Tour of Britain nabrałem pewności siebie. Jestem w dobrej dyspozycji, co pokazała w Bergen jazda drużynowa na czas (zdobył z ekipą Sky brązowy medal - PAP). A skoro jest dobra forma, pewność siebie i nie tak liczna jak inne, ale doświadczona i silna reprezentacja Polski, to jestem optymistą - mówił przed wyścigiem Michał Kwiatkowski.

Kolarzowi z Torunia będą pomagać koledzy z grupy Sky Michał Gołaś i Łukasz Wiśniowski, oraz Maciej Bodnar, Paweł Poljański i Maciej Paterski.

Według zawodnika, faworytem numer 1 wyścigu jest Sagan. Jeśli Słowak zwycięży, będzie pierwszym kolarzem, który w trzech kolejnych latach założy tęczową koszulkę.

Wysoko są również oceniane szanse Norwega Edvalda Boassona Hagena, mistrza olimpijskiego Belga Grega Van Avermaeta oraz Australijczyka Michaela Matthewsa. Jednak grono faworytów jest znacznie szersze.

Ponad 267 kilometrów do pokonania

Trasa jest długa (267,5 km), jednak niezbyt wymagająca. Kolarze pokonają najpierw prawie 40-kilometrowy odcinek dojazdowy, a potem prawie 12 okrążeń po 19,1 km. Na rundzie znajdują się dwa podjazdy, z których dłuższy i trudniejszy - na Łososiowe Wzgórze (Salmon Hill) - liczy 1,5 km ze średnim kątem nachylenia 6,5 proc.

Michał Kwiatkowski chciałby dojechać do mety w niewielkiej ucieczce, najlepiej z Saganem i Boassonem Hagenem.

Początek wyścigu na wyspie Rong na północ od Bergen. Do mety kolarze powinni dojechać około godz. 16.50.

(ug)