Aleksandra Dawidowicz (CCC Polkowice) zdobyła brązowy medal rozgrywanych w austriackiej miejscowości Saalfelden mistrzostw świata w kolarstwie górskim w nowej konkurencji - wyścigu eliminacyjnym. Wygrali Szwedka Alexandra Engen oraz Szwajcar Ralph Naef.

Wyścig eliminacyjny w kolarstwie górskim przypomina narciarskie sprinty. Zawodnicy najpierw rywalizowali na czas na dwóch pętlach po 450 metrów w centrum miasta, a następnie najlepszych 32 ścigało się w 1/8 finału. Dwóch najszybszych z każdej serii awansowało do kolejnej rundy.

Ta konkurencja ma przed sobą przyszłość. Zawody oglądało mnóstwo ludzi, na każdym zakręcie stała kamera. Zastanawialiśmy się czy startować, ale teraz nie żałujemy. Ola Dawidowicz uzyskała w eliminacjach siódmy wynik, a potem szło jej bardzo dobrze - powiedział trener kadry Marek Galiński. Zaznaczył, że dla Dawidowicz był to debiut w tej konkurencji, znajdującej się już w programie zawodów Pucharu Świata.

W Pucharze Świata nie startowaliśmy, ponieważ eliminator był zawsze rozgrywany przed głównym wyścigiem. A my szykowaliśmy się do wyścigu i nie chcieliśmy tracić sił - wyjaśnił.

Polska ekipa powróci z Austrii z dwoma brązowymi medalami. W piątek trzecie miejsce w wyścigu zawodniczek do lat 23 zajęła Paula Gorycka (4F e-Vive).