Brazylia pokonała w Katowicach Francję 3:2 (25:18, 23:25, 25:23, 22:25, 15:12) w pierwszym półfinale rozgrywanych w Polsce mistrzostw świata siatkarzy. W niedzielę obrońcy złotego medalu zagrają w finale z Polską. Francuzi powalczą o brąz.

Brazylijczycy nie lubią grać z Francuzami, którzy znani są ze świetnej obrony i konsekwencji w ataku. Jednak po pierwszym secie nic nie wskazywało na to, że będą mieli w Spodku problemy.

"Canarinhos" świetnie zaprezentowali się przede wszystkim w bloku. To właśnie ten element w dużej mierze sprawił, że bardzo wcześnie wyszli na wysokie prowadzenie - 17:10. Żadna drużyna na świecie nie jest w stanie nadrobić takiej straty w starciu z trzykrotnymi mistrzami świata. Zwłaszcza jak się ma zaledwie 28-procentową skuteczność w ataku.

To jednak nie sprawiło, że Francuzi się poddali. Wręcz przeciwnie. Wystarczyło w drugim secie poprawić atak i serwis. Tak też się stało, a wiele dobrego w tej części gry zrobił dla Francuzów Earvin Ngapeth. Punktował nie tylko w ataku, ale także zagrywką i blokiem. "Trójkolorowi", wicemistrzowie Europy 2009, prowadzili już nawet 14:9, ale Brazylijczycy krok po kroku zdobywali kolejne punkty.

Niezawodny był Lucarelli, który po dwóch setach miał ich na koncie już dwanaście. Potem na zagrywce pojawił się znany z Zaksy Kędzierzyn-Koźle Felipe Fonteles - dwa jego asy doprowadziły do remisu 22:22. Wydawało się, że Francuzi wypuścili z ręki sporą okazję. W końcówce zachowali jednak zimną krew i wygrali 25:23.

Kolejny set był bardzo wyrównany, ale w decydujących akcjach swoją wielkość pokazali Brazylijczycy, którzy odskoczyli na 23:21 i zwyciężyli 25:23.

Ngapeth i Kevin Tillie, syn trenera, napsuli najwięcej krwi pewnym siebie "Canarinhos". Francuzi mieli też wsparcie trybun w Spodku, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę zachowanie Brazylijczyków po meczu z Polską w 3. rundzie mistrzostw świata.

Mimo, że to ekipa Bernardo Rezende typowana była do zwycięstwa, musiała to udowodnić w tie-breaku. Czwartego seta na swoją korzyść rozstrzygnęli bowiem Francuzi - 25:22.

Wyrównany początek piątej partii (7:7) pokazał, że walka o finał będzie zacięta. Francuzi pogubili się, gdy w polu zagrywki pojawił się rezerwowy Raphael Vieria. To on sprawił, że obrońcy tytułu wyszli na prowadzenie 11:18, a później 13:8.

Tillie ratował się jeszcze przerwą dla drużyny, ale wiadomo było, że w tie-breaku taką stratę będzie bardzo trudno nadrobić. Najważniejsze było jednak, by wybić z rytmu rywali i to się udało. Zwycięstwa Brazylijczykom nie udało się zabrać. Ostatni set zakończył się wynikiem 15:12, a w całym spotkaniu było 3:2.

To był ósmy półfinał mistrzostw świata, w którym wystąpili Brazylijczycy. W najlepszej czwórce turnieju są nieprzerwanie od 1998 roku. Żaden inny kraj nie może się pochwalić takim wyczynem. Francuzi w półfinale zagrali po raz drugi - wcześniej w 2002 roku i ulegli wówczas Rosjanom 2:3.

Bez względu na wynik niedzielnego meczu Trójkolorowi mogą mówić o wielkim sukcesie w Polsce. Przecież nigdy w historii nie odnieśli tylu - aż dziewięciu zwycięstw w mundialu. Najwięcej wygranych do tej pory zaliczyli przed ośmioma laty - osiem.

"Canarinhos" są krok od przejścia do historii. Jeśli zwyciężą także w niedzielę, to będą pierwszą drużyną w historii, której uda się cztery razy z rzędu stanąć na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata.

Brazylia: Bruno Rezende, Wallace de Souza, Sidao, Murillo Endres, Ricardo Lucarelli - Mario da Silva (libero) - Felipe Silva (libero), Felipe Fonteles, Leandro Vissotto, Raphael Vieria.

Francja: Benjamin Toniutti, Antonin Rouzier, Kevin Tillie, Earvin Ngapeth, Kevin Le Roux, Nicolas Le Goff - Jenia Grebennikov (libero) - Nicolas Marechal, Yoann Jaumel, Mory Sidibe.