Daniel Pliński ma nadzieję, że polscy siatkarze nie powtórzą w finale mistrzostw świata błędu reprezentantów kraju z mundialu w 2006 roku. "Oby nie zadowolili się tym, że już mają srebrny medal" - podkreślił wicemistrz globu sprzed ośmiu lat.

Oni już są wielkimi zwycięzcami, bo sukcesem było zapewnienie sobie miejsca w "czwórce", a co dopiero medal. U nas, w 2006 roku, po awansie do finału zapanowała euforia i zadowolenie. Trzeba jednak postawić kropkę nad i, a nie cieszyć się, że ma się wicemistrzostwo świata - zaznaczył Pliński.

Środkowy Cerrad Czarnych Radom przyznał jednak, że - obiektywnie oceniając szanse - faworytem wieczornego spotkania w katowickim Spodku są broniący tytułu Brazylijczycy.

Jestem całym sercem za chłopakami, ale patrząc na chłodno, to wiele rzeczy musiałoby się wydarzyć, byśmy wygrali. Na korzyść biało-czerwonych przemawia lepsze lewe skrzydło i obsada libero, ale na pozostałych pozycjach przeważają rywale. Obiektywnie szanse oceniam 70:30 dla "Canarinhos" - podsumował.

Według niego nie należy też przykładać zbyt wielkiej wagi do faktu, że w trzeciej rundzie kończącego się w niedzielę mundialu biało-czerwoni wygrali z ekipą Bernardo Rezende 3:2.

Po pierwsze, finał rządzi się swoimi prawami. Poza tym w tamtym spotkaniu nie grał przyjmujący Murilo Endres, a tylko sporadycznie wchodził na boisko atakujący Wallace de Souza, a to dwa bardzo ważne ogniwa w zespole trzykrotnych mistrzów świata. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że wtorkowy pojedynek układał się na 3:0 dla Brazylii i Polakom w triumfie 3:2 pomogło trochę szczęście. Widać to było choćby w ostatniej akcji, gdy Karol Kłos zaatakował daleko w aut, ale okazało się, że piłka dotknęła końcówek palców blokującego przeciwnika - analizował srebrny medalista MŚ z 2006 roku i mistrz Europy z 2009 roku.

Mecz o trzecie miejsce Niemcy - Francja rozpocznie się o godz. 16.40, finał Polska - Brazylia o 20.25. Na RMF 24 będziecie mogli śledzić relację NA ŻYWO z obu spotkań!

Pliński nie spodziewa się, by w niedzielny wieczór "Canarinhos" dali się sprowokować biało-czerwonym i wytrącić z równowagi.

To zawodnicy, którzy wielokrotnie grali już w finałach różnych imprez i potrafią się bardzo mocno skoncentrować. Mam nadzieję, że my nie złapiemy tym razem głupio czerwonej kartki, tak jak we wtorek w tie-breaku, bo tak stracony punkt może sporo kosztować. Jeśli chodzi o całą sytuację z zachowaniem Brazylijczyków (dwukrotnie trener i kapitan zespołu z Ameryki Płd. nie przyszli na konferencję prasową w proteście przeciwko zmianie terminarza i lokalizacji spotkań trzeciej rundy w grupie H - PAP), to uważam, że szkoleniowiec miał prawo być zdenerwowany. Dba o dobro własnej drużyny i trzeba to zrozumieć - ocenił.

Doświadczony środkowy przewiduje, że w decydującym spotkaniu w Spodku oba zespoły będą grały na luzie. Zakłada też, że po gospodarzach nie będzie tak bardzo widać zmęczenia psychicznego jak w sobotnim meczu z Niemcami.

Dla każdego sportowca półfinał to najgorszy i najbardziej stresujący moment w turnieju. Po wygraniu go przychodzi ulga - zaznaczył.

Osiem lat temu biało-czerwoni w finale MŚ również walczyli z Brazylijczykami. Według Plińskiego okoliczności oraz poziom prezentowany przez przeciwnika różnią się w obu przypadkach.

(j.)