Wciąż rozważane jest zwiększenie liczby uczestników piłkarskich mistrzostw świata 2022 z 32 do 48 - poinformował prezydent FIFA Gianni Infantino. Analizowane jest również rozgrywanie meczów w krajach sąsiadujących z Katarem, który będzie gospodarzem turnieju.

Już wcześniej FIFA zdecydowała, że 48 reprezentacji wystąpi na MŚ 2026, które wspólnie zorganizują Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk. Infantino mówił również, że większość krajowych federacji piłkarskich opowiedziało się za rozszerzeniem liczby uczestników już w 2022 roku. 

Na przeszkodzie mogą jednak stanąć kwestie polityczne. Mający tylko 2,5 mln mieszkańców Katar nie będzie w stanie samodzielnie przygotować imprezy dla 48 krajów, a jego relacje z częścią państw regionu są napięte. Arabia Saudyjska, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie oskarżają Katar o finansowanie terroryzmu. Z propozycją pomocy Katarowi w organizacji mundialu wystąpiła federacja irańska.

MŚ 2022 mają się rozpocząć 21 listopada i potrwają do 18 grudnia. Tytułu wywalczonego w lipcu w Rosji będzie broniła Francja.

Opracowanie: