Czterokrotna mistrzyni olimpijska Amerykanka Janet Evans po 15 latach przerwy wraca do pływania. Legendarna zawodniczka zakończyła karierę po nieudanym występie w igrzyskach w Atlancie w 1996 roku. W sierpniu Evans skończy 40 lat, ale zapowiada, że jej celem jest uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej i start w Londynie.

Gdybym nie wierzyła, że nie mogę zakwalifikować się do IO, nie wracałabym do sportu. Kiedy pływam, nie czuję, że mam 39 lat - powiedziała wielokrotna mistrzyni i rekordzistka świata na długich dystansach (400, 800 i 1500 metrów), która ujawniła również, że od kilku miesięcy ciężko trenuje z dawnym szkoleniowcem Markiem Schubertem.

Amerykanka rywalizowała na trzech igrzyskach, debiutowała w wieku niespełna 17 lat w Seulu (1988), a później startowała w Barcelonie (1992) i Atlancie (1996). Mając 25 lat wycofała się ze sportu, wyszła za mąż, urodziła dwoje dzieci. Jeśli wystąpi za rok w IO, wcale nie będzie rekordzistą pod względem wieku, bowiem jej rodaczka Dara Torres w Pekinie miała 41 lat i zdobyła trzy srebrne medale.

Evans ma w dorobku cztery złote medale olimpijskie - trzy w Seulu (400 i 800 m stylem dowolnym, 400 m zmiennym) oraz jeden w Barcelonie (800 m kraulem). W Atlancie zasłynęła tym, że wraz m.in. ze znakomitym bokserem Muhammadem Alim zapalała znicz na rozpoczęcie igrzysk.