Austriacy triumfowali w nieoficjalnej klasyfikacji tegorocznych mistrzostw świata organizowanych przez Międzynarodową Federację Narciarską ( FIS). Zdobyli 24 medale, w tym 13 złotych. Polacy czterokrotnie stanęli na podium i zajęli w klasyfikacji 16 miejsce.

FIS był organizatorem zakończonych wczoraj w Oslo mistrzostw świata w konkurencjach klasycznych. Wcześniej federacja zorganizowała zawody w konkurencjach alpejskich w Garmisch-Partenkirchen, snowboardowych w hiszpańskim kurorcie La Molina oraz narciarstwie dowolnym w amerykańskim Deer Valley.

Reprezentanci Austrii wywalczyli 24 medale, w tym 10 złotych, 6 srebrnych i 5 brązowych. Dwa medale mniej zdobyli Norwegowie, w tym razy zostali mistrzami świata, a dorobek trzecich w rankingu Kanadyjczyków to 10-6-4.

Polacy stanęli na podium tylko Oslo - trzykrotnie Justyna Kowalczyk w biegach i raz Adam Małysz w skokach narciarskich.

Na podium we wszystkich tegorocznych mistrzostwach świata FIS stanęli reprezentanci 23 krajów, a złoci medaliści pochodzą z 14 państw. W 55 konkurencjach wręczono 165 medali.