Mistrz świata w mieszanych sztukach walki MMA Mamed Khalidov otrzymał we wtorek polskie obywatelstwo. Pochodzący z Czeczenii 30-letni zawodnik od 1997 roku mieszka i trenuje w Polsce. Odbierając polskie obywatelstwo, podkreślał, że dzięki temu będzie mógł "stuprocentowo" reprezentować nasz kraj w kolejnych walkach. Najbliższą - 30 grudnia - stoczy w Tokio z Japończykiem Yuki Sasaki.

Khalidov mówił, że od chwili przyjazdu polubił Polskę i był pod wrażeniem ciepłego przyjęcia wobec Czeczenów. W Olsztynie znalazłem swoje miejsce na ziemi. Założyłem tutaj rodzinę, mam żonę i synka - podkreślał.

Khalidov zaczynał karierę sportową w Groznym, gdzie trenował karate. Po przyjeździe do Polski uprawiał taekwondo, boks i zapasy. Od 2004 roku startuje w mieszanych sztukach walki. Zdobył mistrzostwo Polski w MMA. Występował też na ringach w USA i Japonii.

W 2007 roku związał się z organizacją EliteXC, potem powrócił do Konfrontacji Sztuk Walki. Na początku 2009 roku podpisał kontrakt z japońską World Victory Road. Jest aktualnym międzynarodowym mistrzem świata KSW.